SQL Server 2016 İle DATEDIFF_BIG Fonksiyonu

Merhaba,

SQL Server 2016, yapısal olarak birçok yeniliğin yanında var olan bazı fonksiyonellikleri güçlendirici yeni işlevsellikte fonksiyonlarıda beraberinde getirmiştir. Bu yordamlardan biriside DATEDIFF_BIG fonksiyonudur.

DATEDIFF_BIG fonksiyonu, verilen iki tarih arasındaki gün, ay ve yıl farkını BIGINT türünden hesaplamaktadır. Hatırlarsanız eğer DATEDIFF fonksiyonuda aynı işlevi görmektedir. Peki neden böyle bir fonksiyona ihtiyaç duyulmuştur?

DATEDIFF fonksiyonu, aldığı iki tarih arasındaki gün, ay ve yıl farkını INT türünden hesaplamaktadır. Yani bu demek oluyor ki, int türünden büyük bir çalışma gerektirecek durumlarda DateDiff fonksiyonu yetersiz kalmaktadır. Ee haliyle bu açığa istinaden ihtiyaca dönük DATEDIFF_BIG fonksiyonu mimariye eklenmiştir ve olası int değerinden büyük işlemlerde bigint değer aralığında çalışma imkanı sunmaktadır.

Prototipi aşağıdaki gibidir.

DATEDIFF_BIG(interval, starting_date, ending_date) 

“interval” parametresi; ‘ms’, ‘Day”, ‘Month’ ve ‘Year’ değerleriyle beslenmektedir. “starting_date” parametresi başlangıç tarihi ve “ending_date” parametresi ise bitiş tarihini almaktadır.

Aşağıdaki ekran görüntüsünden fonksiyonun kullanımını inceleyebilirsiniz.
SQL Server 2016 İle DATEDIFF_BIG Fonksiyonu

Son olarak;
int veri türünün değer aralığının “-2,147,483,648” ile “+2,147,483,647”, bigint veri türünün değer aralığının ise “-9,223,372,036,854,775,808” ile “9,223,372,036,854,775,807” arasında olduğunu bilmenizde fayda var.

Sonraki yazılarımda görüşmek üzere…
İyi çalışmalar…

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.