Derinlemesine yazılım eğitimleri için kanalımı takip edebilirsiniz...

Asp.NET Core Uygulamalarında Database First Yaklaşımı İle Mevcut Veritabanında Çalışma

Merhaba,

Bu güne kadar Asp.NET Core üzerine kaleme almış olduğumuz birçok makalede Entity Framework Core yapılanmasının Code First yaklaşımı üzerine içeriklerimizi oluşturmuş bulunmaktayız. Bu içeriğimizde ise Asp.NET Core uygulamalarında, Entity Framework Core – Database First yaklaşımının nasıl kullanılacağını ve böylece mevcut olan veritabanlarını kullanarak çalışmalarımızı nasıl gerçekleştirebileceğimizi inceleyeceğiz.

İlk Olarak

Anlatımlarımızı tatbik etmek üzere hali hazırda bir Asp.NET Core MVC uygulaması üzerinden seyredeceğiz ve makale sürecinde yapacağımız örneklendirmede istifade etmek için Northwind veritabanını kullanacağız.

Microsoft.EntityFrameworkCore.SqlServer Kurulumu

Entity Framework Core – Database First yaklaşımını kullanabilmemiz için Microsoft.EntityFrameworkCore.SqlServer kütüphanesini projemize yüklememiz gerekmektedir. Bunun için aşağıdaki kodu çalıştırarak .NET CLI yardımıyla ilgili kütüphaneyi projeye ekleyebiliriz. ilgili kütüphane makaleyi kaleme aldığım tarihte 2.2.4 versiyonundadır.

dotnet add package Microsoft.EntityFrameworkCore.SqlServer --version 2.2.4

Asp.NET Core Uygulamalarında Database First Yaklaşımı İle Mevcut Veritabanında Çalışma

Database First İle Hazır Veritabanını Projeye Çekelim

Bu adıma kadar yapılan işlemlerden sonra artık Database First yöntemini kullanarak SQL Server’da ki veritabanını projemize include etmek için hazırız.

Yapılması gereken “Package Manager Console” penceresini açarak aşağıdaki direktifi çalıştırmaktır.

Scaffold-DbContext "Server=.;Database=Northwind;Trusted_Connection=True;" Microsoft.EntityFrameworkCore.SqlServer -OutputDir Models

İlgili direktifi çalıştırdığımız zaman providerdaki veritabanı projeye taşınmakta ve aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi oluşturulan context sınıfı direkt olarak açılmaktadır.
Asp.NET Core Uygulamalarında Database First Yaklaşımı İle Mevcut Veritabanında Çalışma

Ekran görüntüsüne tekrar bakıp Solution Explorer penceresindeki dosyalarda şöyle bi gözümüzü gezdirirsek göreceğiz ki entityler oluşturulmuş ve context sınıfıda aralarına eklenmiştir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta şudur ki; standart Entity Framework’te olduğu gibi gerekli konfigürasyon ayarları sağlayan ve tablolar arası ilişkileri gösteren bir “.edmx” uzantılı dosya bulunmamakta, direkt olarak sınıfsal bazlı nesneler üzerinden işlemler gerçekleştirilmektedir.

Ayriyetten veritabanı güncellemelerinde son durumu tekrar çekebilmek için ilgili direktifi -force parametresi ile vermemiz yeterlidir.

Scaffold-DbContext "Server=.;Database=Northwind;Trusted_Connection=True;" Microsoft.EntityFrameworkCore.SqlServer -OutputDir Models -force

Context’i Dependency Injection İle Register Edelim

Tüm bu işlemlerden sonra sıra Dependency Injection ile context nesnemizi uygulamaya register etmeye gelmiş bulunmaktadır. Aslında bu önceki makalelerimizden bildiğimiz ve uyguladığımız bir yöntemdir. İlgili makaleler için; Asp.NET Core 2 MVC’de Dependency Injection, Asp.NET Core 2 MVC’de Migrations İle Veritabanı İşlemleri

Dependency Injection ile context sınıfımızı uygulamaya register edebilmek için Startup dosyası içerisindeki “ConfigureServices” metodunda aşağıdaki kodları yazıyoruz.

  public class Startup
  {
    public void ConfigureServices(IServiceCollection services)
    {
      services.AddDbContext<NorthwindContext>(_ => _.UseSqlServer("Server=.;Database=Northwind;Trusted_Connection=True;"));
      services.AddMvc();
    }

    public void Configure(IApplicationBuilder app, IHostingEnvironment env)
    {
      if (env.IsDevelopment())
        app.UseDeveloperExceptionPage();

      app.UseMvc(_ => _.MapRoute("Default", "{controller=Home}/{action=Index}/{id?}"));
    }
  }

Kullanımı

Artık bu noktadan itibaren geriye context nesnesini Dependency Injection ile talep ederek ilgili controllerda gerekli veritabanı işlemlerini gerçekleştirmek kalmıştır.
Asp.NET Core Uygulamalarında Database First Yaklaşımı İle Mevcut Veritabanında Çalışma

Ve evet… Yukarıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi Database First yaklaşımını kullanarak Asp.NET Core uygulamalarında mevcut veritabanımız üzerinde işlemlerimizi gerçekleştirmiş bulunmaktayız.

İşte bu kadar basit 🙂

İlgilenenlerin faydalanması dileğiyle…
Sonraki yazılarımda görüşmek üzere…
İyi çalışmalar…

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

16 Cevaplar

 1. mehmet kartal dedi ki:

  hocam merhaba,
  mac işletim sistemin visual studio kurulu. windows server 2014 sahibiyim. sunucu üzerinde oluşturduğum mssql veritabanına bağlanmak istediğimde tcp 35 hatası veriyor. bu hatanın çözümü hakkında yardımcı olursanız sevinirim. teşekkürler.

 2. samet dedi ki:

  allah razı olsun hocam teşekkür az kalır. çok işime yaradı.

 3. aytekin dedi ki:

  Verdiğiniz kod işime yaradı saolun. fakat db deki sadece belli tabloları import etmek istediğimizde nasıl bir yol izlememiz gerekiyor

  • Gençay dedi ki:

   Merhaba,

   Çalıştırılacak direktifi aşağıdaki gibi -table [TableName1], [TableName2], … formatında düzenleyiniz.

   Scaffold-DbContext "Server=.;Database=Northwind;Trusted_Connection=True;" Microsoft.EntityFrameworkCore.SqlServer -OutputDir Models -table Personeller, Satislar, Musteriler
   

   ya da

   Scaffold-DbContext "Server=.;Database=Northwind;Trusted_Connection=True;" Microsoft.EntityFrameworkCore.SqlServer -OutputDir Models -t Personeller, Satislar, Musteriler
   

   Kolay gelsin.

 4. samet dedi ki:

  Gencay abi teşekkür ederim. Bu makale çok işime yaradı.

 5. Nazım Mert dedi ki:

  Çok teşekkürler.

 6. Oğuzcan Genç dedi ki:

  Hocam merhaba ben projemde DataFirst yaklaşımını kullanıyorum iki tane db context nesnem var biri Indentity diğeri ise genel veritabanı context nesnesi. Genel veritabanı context’inde değişikler yaptım SSMS tarafında yalnız hata alıyorum. Context nesnesinden kaynaklandığını düşünüyorum. Verdiğiniz veritabanı güncelleme koduna Context nesnemi nasıl belirtebilirim ?

 7. Sidar dedi ki:

  Hocam merhaba, Ef. Core’ da scalar bir fonksiyonu nasıl kullanabilirim?

 8. Güven dedi ki:

  Hocam merhaba, ASP.NET CORE 5.0 projelerine Linq To SQL eklemenin bir yolu var mı? Linq To SQL kullanabilmek için mutlaka .NET Framework ile oluşturulmuş bir proje mi kullanmalıyız? Teşekkürler.

 9. Mehmet Fatih Koca dedi ki:

  hocam merhaba, bu yazınızda Mssql server veritabanı baz alınarak yapılmış ben postgresql’den veritabanımı aynı şekilde çekmek istiyorum ama araştırdım bulamadım postgresql için de varsa lütfen yardımcı olur musunuz ?

  • Gençay dedi ki:

   Merhaba,

   PostgreSQL’de de herşey aynı, sadece connection string’in PostgreSQL’e uygun olarak değiştirilmesi ve provider olarak Npgsql.EntityFrameworkCore.PostgreSQL‘in kullanılması yeterlidir.

   Konuyu somut olarak deneyimlemek istiyorsanız güncel olarak çekimine devam ettiğimiz aşağıdaki Asp.NET Core 6 + Angular | Mini E-Ticaret Uygulaması serisine göz atabilirsiniz. İlgili seride de PostgreSQL kullanılmakta lakin sadece Code First yaklaşımı eşliğinde çalışmalar icra edilmektedir.

   https://www.youtube.com/playlist?list=PLQVXoXFVVtp1DFmoTL4cPTWEWiqndKexZ

   Kolaylıklar dilerim…
   Sevgiler…

 10. fatma dedi ki:

  sql de yaptığım bir değişikliği mesela ilişki v.s. değişken ismi veritürü değişikliği modele nasıl yansıtırım

 11. Tugbey dedi ki:

  eksik ama beginner olarak iş görebilir

 1. 11 Mayıs 2019

  […] önceki Asp.NET Core Uygulamalarında Database First Yaklaşımı İle Mevcut Veritabanında Çalışma başlıklı yazımda Asp.NET Core uygulamalarında Database First yaklaşımının nasıl […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir