Derinlemesine yazılım eğitimleri için kanalımı takip edebilirsiniz...

Azure Storage Serisi #1 – Azure Storage Nedir? Faydaları Nelerdir?

Merhaba,

Bu içeriğimizde Microsoft’un veri depolama senaryolarına karşı çözüm olarak sunduğu buluta(cloud) yönelik modern bir depolama çözümü olan Azure Storage üzerine konuşacak, faydalarını değerlendirecek ve veri türlerini inceleyerek değerlendirmede bulunacağız. Buyrun başlayalım…

Azure Storage, bulut üzerinde verilerimizi depolamak için geliştirilmiş bir servistir.

Azure Storage’ı Neden Kullanmalıyız? Faydaları Nelerdir?

 • Dayanıklı ve Yüksek Oranda Kullanılabilir(Durable and Highly Available)
  Günümüzün en önemli 3 elementinden biri veridir diyebiliriz. Dolayısıyla verilerimizin dayanıklılığı bizim için oldukça önemlidir. Azure Storage ile verilerimiz her türlü donanımsal hatalar sonucu meydana gelme olasılığı olan hasarlara, olabilecek fiziksel sorunlara ve hatta bölgesel felakatlere karşı %100 korunmaktadır. Evet, bölgesel felaketlere bile karşı korumayı sağlamasının altında yatan en büyük özellik verileri farklı merkezlerde yahut coğrafi bölgelerde çoğaltarak depolayabilme özelliğidir.
 • Güvenli(Secure)
  Verilerin güvenliği bizler için oldukça önemlidir. Bu yüzden Azure’a verilen tüm datalar servis tarafından şifrelenerek depolanmaktadırlar. Şifrelenmiş bu verilere erişim için yüksek düzeyde denetim sağlanır ve yetkilendirme beklenir.
 • Ölçeklenebilir(Scalable)
  Sistemsel olarak depolanmış verilerin işlenme süreleri açısından performans gereksinimlerini karşılayabilmek için Azure Storage yüksek düzeyde ölçeklenebilir bir şekilde tasarlanmıştır. Ölçeklenebilirlik; bir data için olan erişimin, 1 kişi içinde 1000 kişi içinde aynı süre zarfında olmasını sağlamaktır.
 • İşletilir Olması(Managed)
  Azure; donanım bakımlarını, güncelleştirmeleri ve kritik sorunları kendisi yönetir, işler.
 • Erişilebilir(Accessible)
  Azure Storage üzerinde depolanmış verilere dünyanın herhangi bir noktasından erişim sağlanabilir. Azure, erişilebilirliği desteklemek için çeşitli programlama dillerine göre klavuzlar sağlamakta ve veriler üzerinde çalışmaya yönelik görsel çözümler sunmaktadır.

Azure Storage’da Hangi Veri Türleri Tutulur?

Azure Storage’da önem sırasına göre aşağıdaki veri türleri tutulmaktadır;

 • Azure Tables
  Verilerimizi NoSQL yaklaşımıyla şemasız bir şekilde depolamamızı sağlayan servistir. Key/Value formatında verileri tutar. İlişkisel değildir.

  Açıklama Kullanılması Gereken Durumlar
  Yapılandırılmış NoSQL verilerini bulutta depolamanızı sağlar. NoSQL olduğundan dolayı verisel şema söz konusu değildir. Key/value formatında verileri depolar. NoSQL, ‘Not Only SQL’ açılımı ile ‘Sadece SQL değil’ diyerek bir uygulamadaki hantal SQL kalıplarından ötürü olan tıkanmışlığa daha hızlı çözüm getirebilmek için geliştirilmiş ve belli başlı senaryolarda kullanılması tavsiye edilen bir veritabanı yaklaşımıdır. Genellikle uygulamalarınızdaki esnek ve bir başka tabloyla yahut verisel yapıyla ilişkisi olmayan verileri depolamak için kullanılabilir.
 • Azure Blobs
  Herhangi bir türde(mp3, png, jpg, pdf vs) dosya tutmamızı sağlayan yüksek düzeyde ölçeklenebilir servistir. Dosyaları Stream(binary) olarak alır ve bundan dolayı ilgili dosya her türden olabilir.

  Açıklama Kullanılması Gereken Durumlar
  Yapılandırılmış verilerin yahut dosyaların depolanmasını sağlar. Uygulamada Stream operasyonlarının gerçekleştirildiği durumlarda kullanılabilir.
 • Azure Queues
  Mesaj kuyruk sistemidir. Uygulamalar arasında güvenilir mesajlama sağlayan bir hizmettir. RabbitMQ‘ya nazaran daha hafiftir.

  Açıklama Kullanılması Gereken Durumlar
  Uygulamalar arasında zaman uyumsuz mesajların sıraya alınarak işlenmesini sağlar. Uygulamaları birbirlerinden ayırmak ve buna rağmen aralarında zaman uyumsuz bir verisel iletişim kurabilmek için kullanılabilir.
 • Azure Files
  Cloud ortamda ayağa kaldırılan makinelerin ortak dosya paylaşımı yapması için File servisi kullanılabilir.

  Açıklama Kullanılması Gereken Durumlar
  ‘Ortak İnternet Dosya Sistemi’ olarak tarif edilen ve bir ağ üzerindeki tüm makineler arasında dosya, sürücü vs. paylaşımını ve erişimini sağlayan, ağ iletişim protokolü olan SMB protokolü üzerinden bulut dosya paylaşımları yapılmasını sağlayan bir servistir. Genellikle şirket içi dosya veya veri paylaşımı için kullanılabilir.

Evet… Böylece Azure Storage üzerine teorik istişaremizi etmiş bulunmaktayız.

Sonraki yazımızda ise Azure üzerinde Azure Storage’ı kullanabilmek için bir account’un nasıl oluşturulduğunu detaylıca ele alacağız. O halde şimdilik görüşmek üzere…

İyi çalışmalar…

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

2 Cevaplar

 1. 22 Temmuz 2020

  […] Azure Storage Dizisi […]

 2. 22 Temmuz 2020

  […] Azure Storage Serisi #1 – Azure Storage Nedir? Faydaları Nelerdir? […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir