Derinlemesine yazılım eğitimleri için kanalımı takip edebilirsiniz...

Asp.NET MVC – Microsoft Web Helpers Paketi Yüklenmesi

Asp.NET MVC mimarisindeki web projemizi, Microsoft Web Helper kütüphanesi sayesinde sağlam ve bir o kadar kullanışlı sistemlere bağlayabilir ve bu sistemler sayesinde dünyaya açılabiliriz.Birnevi internet devi arama motorlarından(Google, Bing) faydalanabilir, birnevi son teknoloji raporlama ağlarını kullanabiliriz.Ve bir o kadar da modern özellikleri bulunmaktadır.
Microsoft Web Helper paketinin içindeki en önemli nesneler aşağıdadır.

 • Bing
 • Facebook
 • Twitter
 • LinkShare
 • Video
 • Analytics
 • Recaptcha

Bu nesneleri bundan sonraki makalelerimde sırasıyla irdelemeye başlayacağız.Bu yazımda ise Microsoft Web Helper paketinin nasıl yüklendiğinden bahsetmek istiyorum.

Burada bahsedilecek olan yöntem Visual Studio 2010 ve üstü versiyonlar için geçerlidir.

Visual Studio derleyicimizde bir MVC projesi açalım.Solution Explorer penceresinde ister projeye istersenizde solution’a sağ tıklayarak “Manage NuGet Packages” sekmesini seçin.
Manage NuGet Packages

Haliyle karşımıza aşağıdaki pencere gelecektir.
Manage NuGet Packages

Bu pencerede sol menüdeki Online kategorisi altındayken “Microsoft-web-helpers” kelimesini aratalım.Arama neticesinde listelenen paketlerden “Microsoft Web Helper” isimli olanı Install edelim.

Microsoft Web Helpers

Yükleme işlemi tamamlandıktan sonra, MVC projemizde References klasörümüzü incelediğimiz zaman “Microsoft.Web.Helpers” kütüphanesinin yüklendiğini görürüz.

References

Paketi Solution’ımıza yüklemiş bulunmaktayız ama projemize tam olarak entegre edebilmemiz için WebMatrix.Data ve WebMatrix.WebData isili iki .dll dosyamızı referans olarak eklememiz gerekiyor.Bu iki kütüphane sayesinde Microsoft.Web.Helpers metodlarını sorunsuzca kullanabileceğiz.Bu referanslar Framework çatısı içinde varsayılan olarak gelmektedir.

Evet artık yukarıda listelediğim özellikleri kullanabilecek paketi yüklemiş olduk.Sonraki yazılarımda sırasıyla listeyi irdelemeyi takip edeceğiz.Bu lezzeti beraber tatmak güzel olacak 🙂

Görüşmek üzere..

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Cevap

 1. burhan dedi ki:

  NuGet ten Microsoft Web Helper kütüphanesi yüklerken aşağıdaki hatayaı alıyorum.
  Updating ‘Microsoft.AspNet.WebPages 3.2.6’ to ‘Microsoft.AspNet.WebPages 2.0.20505.0’ failed.Unable to find a version of ‘Microsoft.AspNet.Mvc’ that is compatible with ‘Microsoft.AspNet.WebPages 2.0.20505.0’.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir