Derinlemesine yazılım eğitimleri için kanalımı takip edebilirsiniz...

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

70 Cevaplar

 1. Mehmet dedi ki:

  Kullanıcı Adını alamıyoruz sebebi nedir?

  • Gençay dedi ki:

   FaceBook’tan izin alma penceresindeki bilgilere göz atmam gerek.Artı olarak FaceBookIslemleri sınıfındaki GetUserInfo metodunu break point ile takip etmenizi öneririm.

 2. Mehmet dedi ki:

  facebook izin vermiyor hiç bir şekilde ben baya araştırdım ama boş.

 3. Gencay dedi ki:

  Faydalı oldu çok teşekkürler ancak ben birde kullanıcının beğendiği sayfaları çekmek istiyorum nasıl yapabilirim?(Scope kısmına user_likes ekledim ancak olmadı.)

  • Gençay dedi ki:

   Merhaba adaşım,
   Sorunla ilgili cevabı verebilmem için bu konuda ya örnek bir proje üzerinde çalışma yapmam gerekecek ya da araştırma.Haliyle, yazının içeriği yeterli gelmediği durumlarda sizlerden gelen sorulara vakit ayırabileceksem zaten böyle bir geri bildirim yapma lüzumu görmeden gereken neyse yazının hakkı için üzerine dururdum.Lakin bu konu için ne şuanda örnek proje üzerinde çalışmaya, ne de araştırmaya ne yazık ki ayıracak vaktim bulunmamaktadır.

   Sevgilerimle.

   • Gencay dedi ki:

    Teşekkür ederim adaşım.
    Daha önce bunu yaptığını ümit ederek bir soru daha sormak istiyorum.Burada facebook ile profil.aspx sayfasına giriş yaptırıyoruz.Facebook ile giriş yapmadan profil.aspx’in açılmasını nasıl engellerim?Session profil loadda üretildiği için engelleyemedim.

    • Gençay dedi ki:

     Profil.aspx sayfasının PageLoad metodunda kontrol edip, eğer giriş yapılmamışsa başka bir sayfaya o anda yönlendirme yapabilirsin.
     Tabi Session PageLoad’da ürettirip bir yandan da kod akışının devamında aynı Session’ı kontrol ederek Profil sayfasına erişimi açarsan sıkıntı kalmaz diye düşünüyorum.

     • Gencay dedi ki:

      Kodum aşağıdaki gibi.Onun kontrolü için sessiondan sonra kontrol etmem gerekiyor sanırım.Ancak boş olduğunda getuserinfo metodunda hata veriyor.Örneğin giriş yapmadan sayfa yüklenmeye çalışıldığında getuserinfo metodunda hata veriyor.

      protected void Page_Load(object sender, EventArgs e)
      {

      FbIslemler face = new FbIslemler();
      string code = Request.QueryString[“code”];
      string state = “”;
      string type = “”;
      dynamic token = face.GetAccessToken(code, state, type);
      FbKullanicibilgiler profil = face.GetUserInfo(token);
      Session.Add(“profil”, profil);

 4. Cihangir dedi ki:

  Herşey normal olarak çalışıyor fakat. Bilgilerin çekildiği sayfadaki hiçbir buton, vb. çalışmıyor. Butona tıklayıp başka sayfaya yönlendirme yaptığımda “(OAuthException – #100) This authorization code has been used.” Yetkilendirme kodu kullanılmıştır hatasını alıyorum. Sebebi nedir acaba?

  • Cihangir dedi ki:

   Tamamdır. Sorunu Çözdüm. Bu hatayı alan arkadaşlar da olursa diye yazayım dedim.
   Bilgileri çektiğiniz sayfadaki Page_Load kısmındaki kodları “if(!IsPostBack)” içine alırsanız problem çözülüyor.

 5. Vehbi dedi ki:

  Merhabalar;
  Facebook üzerinden projeyi oluşturdum proje localde çalışıyor ancak sunucuya upload ettiğim zaman çalışmıyor.(facebook üzerinden projenin domainini https li olarak değiştiriyorum. Sitede ssl de mevcut)

  • Gençay dedi ki:

   Evet, hosting ile local arasında farklar olduğu için localde çalışan hostingte çalışmaya bilir.Aldığınız hatalar doğrultusunda olaya müdahale edebilirsiniz.(Attığınız mesajın içeriğinde ne hatadan ne de birşeyden bahsetmişsiniz.Doğal olarak milyonlarca ihtimali sıralamaktansa, o ihtimalleri teşhis edebilmemiz için sizin karşılaştığınız tüm durumları tarif etmeniz size ek olarak çözüm yolu sunabilmemize yarayabilirdi.)

   • Vehbi dedi ki:

    Merhablar;
    Facebook login butonuna tıklandığı zaman yönlendirlen sayfada bu hatayı almaktayım.

    404 – File or directory not found.
    The resource you are looking for might have been removed, had its name changed, or is temporarily unavailable.

    • Vehbi dedi ki:

     Ben MVC’nin alt yapısını kullanarak uygulamamı geliştirdiğim için FacebookAuthenticationOptions larından CallbackPath özelliğini kontrolt edersek sorun ortadan kalkıyor.

 6. Yasin dedi ki:

  hocam kolay gelsin öncelikle paylaşım için ve anlatım için teşekkür ederim çok yararıma dokundu ancak şöyle bir sorunla karşılaştım kullanıcının verilerini eksiksiz olarak çekemiyorum. yani ıd ve resmi geliyor ancak adı soyadı gibi bilgiler gelmiyor. sizin kod ile benimkini 3 4 kez karşılaştırdım artı yukarıda bir arkadaş da benzer sorunla karşılaşmış ona userinfo metodunu kontrol et breakpoint ile çalıştır demişsin bende yaptım aynısını id ve resmi çekiyor ancak diğer değerlere null atıyor nedeni ne olabilir ki. diğer değerleri alabiliyorum sonuç olarak öbürlerine erişemiyor olmam çok anlamsız sonuçta izinleri aynı. bi akıl yürütme yapsan be bi püf noktası var mıdır ?

  • Gençay dedi ki:

   Düşünüyorum da, id ve resme izin varken diğer bilgilere izin mi verilmiyor acaba?Facebooktan izin alırken kırmızı bir uyarı alıyor musun?

 7. umut dedi ki:

  id den başka hiç bir değer dönmüyor. örneğin aynısını yaptım.

 8. Gençay dedi ki:

  Tüm okuyucuların dikkatine,
  İlgili içeriğimizle alakalı uzun süreden beri aldığım yorumlarda genel bir hatadan bahsedilmektedir.Bu hata FaceBook Login talebinden sonra kullanıcıdan alınan onay neticesinde o anki hesabın sadece id ve name özelliklerinin elde edildiği ve diğer bilgilere ulaşılamadığı üzerinedir.

  Bunun üzerine yaptığım araştırmalar ve çalışmalar sonucu sizlere aşağıda bahsedeceğim çözümü sunuyorum.%100 kullanıcı onaylı bilgilere erişmemizi sağlayan bu çözüm sayesinde FaceBook ile sıkıntısız Login gerçekleştirebilirsiniz.

  Öncelikle makalemizde örnek olarak sunmuş olduğum “FacebookIslemleri” isimli sınıf içerisinde bulunan Scope değişkeninde aşağıdaki anahtar kavramları yineliyoruz.

  string Scope = "public_profile,user_about_me,email,user_birthday";
  

  Tabi bu anahtar kelimeleri siz ihtiyacınıza göre hala belirleyebilirsiniz.

  Ardından aynı sınıf içerisindeki “GetUserInfo” metodunda bulunan me değişkenine aşağıdaki gibi bir güncelleme yapıyoruz.

        dynamic me = client.Get("me?fields=friends,name,email,first_name,last_name,birthday");
  

  Evet, makalemizin ilk yazıldığı zamanlarda FaceBook Login için sadece /me anahtar kelimesini yazmamız yeterliyken, artık bu şekilde bir kullanım gerekmektedir.Bunun sebebini daha net araştırmamış olmakla beraber, FaceBook Api’de ki henüz haberimiz olmayan bir güncellemeden ibaret olduğunu düşünmekteyim.

  Neyse sebebini bulursam burada tekrardan izah edeceğime emin olabilirsiniz.

  İlgili durumun garantisi olarak aşağıdaki resmi inceleyebilirsiniz.

  FaceBook Login Hata Çözümü

 9. facem niye açılmıyor

  • Gençay dedi ki:

   Lütfen doğru düzgün derdinizi anlatınız.Eğer bu makaleyi okuyorsanız, bu işle az çok uğraşıyorsunuz anlamına geliyor.Haliyle belli bir seviyede kendi derdini ifade edebilecek durumda olmanız beklenir ve bunun için çabalamanızı tavsiye ederim!!!

 10. nurullah dedi ki:

  Sitenizde cep telefonu ile gezilmesi imkansizlasio bu massage box x isareti ekranda gozukmuyor disardayken otobuste falan kullanilamiyor konularda gezilemiyor.message box kaldirilsa daha rahat okuyucu saglanir tskler

 11. Akın dedi ki:

  manage nuget package e tıkladığımda operation failed unable to locate the solution directory şeklinde hata alıyorum neden olabilir

  • Gençay dedi ki:

   Merhaba,
   Bu hata anladığım kadarıyla Solution’ın kaydedilmemesinden kaynaklanmaktadır.Projenizi öncelikle kaydetmeniz gerekmektedir.
   File -> Save ProjeAdi.sln ya da CTRL + S kombinasyonuyla öncelikle projenizi kaydediniz.Sonra deneyiniz.Eğer olmazsa tekrardan danışın, başka yolları deneriz.

   İyi çalışmalar.

   • Akın dedi ki:

    sorun çözüldü teşekkürler ama bu şekilde hosta atarsam site çalışırmı (proje şeklinde yani)

   • Akın dedi ki:

    projeden normal hale nasıl çevirebilirim o zaman da çalışır mı

    • Gençay dedi ki:

     Tabi ki de çalışacaktır.Proejenizi derleyip servera atınız.Eğer localde hata vermiyorsa %99 hostta da çalışacaktır.Lakin unutmamanız gereken husus CallBackUrl propertysini sitenizin global linkiyle yani domain adresiyle olan haliyle değiştireceksiniz.

 12. sema dedi ki:

  Neden profil.aspx sayfasına yönleniyor ben kaçırdım herhalde bilen acıklayabilirmi.
  Benim mesela index.aspx im var ona yönlendirmek istiyorum.

 13. sema dedi ki:

  Merhabalar kolay gelsin.Uygulamanın yöneticisi olan facebook hesabıyla giriş yaparken sıkıntı vermiyor ama normal bir facebook kullanıcısı ile giriş yaparken uygulama geliştirme sürecinde diye hata veriyor.Acaba nedendir izinlerle falan mı alakalı yardımcı olursanız sevinirim iyi günler

 14. SEMA dedi ki:

  “Uygulama Ayarlanmadı: Bu uygulama hala geliştirme modunda ve bu yüzden buna erişemiyorsunuz. Geliştirici kullanıcı olarak değiştir veya uygulama sahibinden izin al.”
  Hatasının çözümünü biliyormusunuz izinlerlemi alakalı acaba

  • Gençay dedi ki:

   Merhaba Sema,
   Uygulama ayarlarına göz atabilir misin?

   • sema dedi ki:

    Ayarlarda böyle bu uyarıya rastladım.

    Client OAuth login is enabled but you haven’t listed any valid OAuth redirect URIs. Click here for more information.”

   • sema dedi ki:

    Sorunu çözdüm eğer sizde karşılaşırsanız nasıl çözdüğümü anlatıyım :
    developers.facebook.com sayfasında settings bölümüne tıklayıp Contact Email kısmını doldurdum.
    Daha sonra soldaki menuden status&review i seçtim
    “Do you want to make this app and all its live features available to the general public?” yazan butonu YES yaptım şimdi her kullanıcı için giriyor .
    Hayırlı Çalışmalar Arkadaşlar 🙂

 15. Turgut Karadağ dedi ki:

  Merhaba Gençay Bey,

  Uygulamayı başlattıktan sonra “facebook app id required” hatası almaktayım.
  sınfta zaten app_id ve secretleri tanımladım. Neden oluyor olabilir bir fikriniz var mı?

  şimdiden teşekkürler.

 16. mustafa dedi ki:

  merhaba,
  öncellikle yazı için teşekkürler. Bir sorun dışında herşey çalışıyor. sorun şu ki facebook izin ekranı karşıma gelmiyor. Eğer oturum açık ise direk olarak sayfaya yönleniyor değil ise facebook oturum açma sayfası ekrana geliyor şifreyi girdikten sonra yine sayfaya yönleniyor.(CallBackUrl). Bu durum acaba kod ile mi alakalı yoksa App ayarlarından mı?

  • Gençay dedi ki:

   Kullandığımız App ayarları sürekli değişiyor sanırım. Bende çok nadir kullandığım için her seferinde farklı bir problemle karşılaşıyorum.

 17. Hakan KÜÇÜK dedi ki:

  Harika bir çalışma olmuş. Ellerinize sağlık. Ben bu kodları MVC Razor için configure ettim. Talep eden arkadaşlar olursa MVC Razor için de size gönderebilirim.
  Birde Twitter ve Google için aynı çalışmayı yaparsanız çok süper olur.

 18. Mehmet dedi ki:

  Merhaba Gençay hocam.
  Ekteki resimdeki hatayı alıyorum giriş yaparken.
  Bu programı 8 aydır kullanıyordum. Dünden bu yana facebookta login kısmında bu hatayı alıyorum.
  c# ile kodlanmış masaüstü yazılım kullanıyorum.
  http://i.hizliresim.com/Va8B4V.png

  Hata mesajı :
  Uygulama yapılandırması verilen URL’ye izin vermiyor

  Uygulamanın ayarları verilen URL’lerden bir veya daha fazlasına izin vermiyor. URL’ler İnternet Sitesinin URL’si ve Kanvas URL’si olmalıdır veya domain uygulamanın domainlerinden birinin alt domaini olmalıdır.

  • Gençay dedi ki:

   Merhaba Mehmet,

   Eğer Facebook login yazılımını buradaki gibi verilen Api üzerinden gerçekleştirdiysen, belirli zaman aralığında Apinin kullanım faktörleri değiştiği için bu tarz hatalar alınabilmektedir. Sorunuzun çözümü, (güncellenmişse eğer)güncel apiye uygun kodlarımızı tazelemeli yahut internette bu hatayı detaylı araştırmalıyız. 2. yolu denediniz mi?

 19. besir dedi ki:

  merhaba dediklerinizi uyguladım ama böyle bir hata alıyorum yardımcı olursanız çok sevinirim (Uygulama Kurulamadı: Bu uygulama hala geliştirme modunda ve bu yüzden buna erişemiyorsunuz. Geliştirici kullanıcı olarak değiştir veya uygulama sahibinden izin al.)

 20. Mehmet Ali dedi ki:

  Merhaba Gençay;

  Facebook API ile kullanıcının arkadaş bilgilerini alıp bu arkadaşlarına sitemiz üzerinden mesaj gonderebilir miyiz?

  • Gençay dedi ki:

   Yapabilirsiniz ama bunun için Facebook Apilerini detaylı bir şekilde incelemeniz gerekmektedir. Tavsiyem konuyla ilgili apileri bulunuz ve dökümantasyonlarına detaylıca göz atınız.

 21. Ahmet Mümtaz dedi ki:

  Merhaba ben sizin verdiğiniz talimatlara uyarak ilerledim ancak veri olarak sadece me.ID geliyor diğer değerler null olarak geliyor bunun sebebi nedir acaba.

 22. Emre dedi ki:

  Merhaba yaptığım bir sisteme verdiğiniz kaynağa bakarak ilerledim ancak sistem sadece me.ID değerini dolu getiriyor diğer değerler null geliyor bunun sebebi nedir acaba.
  https://social.msdn.microsoft.com/Forums/tr-TR/8e1cf6e6-f71c-49d7-b5f6-3c3214ed6426/faceboook-ile-giri-bo-deer-ekiyor?forum=aspnettr

 23. nurgül dedi ki:

  Merhaba , teşekkür ederim çok güzel bir uygulama .Fakat küçük bir sorunum var username çekilmiyor.Ben username de kullanmak istiyorum.
  username field is deprecated for versions v2.0 and higher diye uyarı alıyorum.Nasıl çekebilirim kullanıcı adını?

 24. Gençay dedi ki:

  Merhaba,

  https://www.gencayyildiz.com/blog/asp-nette-facebook-login-uygulamasi/#comment-10169 adresindeki yorumda yaptığım açıklamaya göz atmanızı tavsiye ediyorum.

  Kolay gelsin.

 25. zafer dedi ki:

  çok teşekkürler. ben dediklerinizi uyguladım. uygulamaya izin verilip geri dönülüyor, profil resmi ve user id görünürken isim soyisim gibi bilgiler boş geliyor label içine.

 26. Hamza dedi ki:

  Ya adam makale yazdığına yazacağına pişman olmuş. Üstad çok güzel çalışıyor ellerine sağlık.

 27. Muhammed dedi ki:

  Selam,
  Facebook ile giriş yaptırırken eğer facebook oturumu açık değilse tarayıcı konsolunda “Refused to display in a frame because it set ‘X-Frame-Options’ to ‘deny'” şeklinde bir hata alıyorum.
  Bağlantıyı aynı sayfada yada yeni bir sayfada açtığımda problem yok, fakat fancybox ile açtığımda bu hatayı alıyorum. Bunun ile ilgili bir yorumunuz var mı?

 28. enes dedi ki:

  Selam, öncelikle makale için teşekkür ederim gerçekten çok işime yaradı ilk başlarda sorun çıkarsada şimdi çalışıyor.
  Ancak bir sorum olucak facebook’u bağladıktan sonra prfil kısmına bir textbox birde button ataması yaptım, ben bu textboxa yazılanları buttona basınca facebboktaki “ne düşünüyorsun” kısmında paylaşmasını istiyorum. Bu yapılabilirmi?

 29. Emin Aksoy dedi ki:

  Facebook.FacebookOAuthException: ‘(OAuthException – #100) Invalid verification code format.’

  Hocam Merhaba Projeme facebook uygulamasını eklemeye çalışıyorum herşeyi yaptım ancak yukarıdaki hatayı alıyorum sebebi nedir ?

 30. Emin Aksoy dedi ki:
  dynamic result = FacebookIslem.Post("oauth/access_token",
                       new
                       {
                         client_id = AppID,
                         client_secret = AppSecret,
                         redirect_uri = CallBackUrl,
                         code = code
                       });
        return result.access_token;
  

  Ek olarak hata veren code satırları buradakilerdir

  • Gençay dedi ki:

   2014 yılında yazılmış makalede kullanılan bir apiden aldığın format hatasını bu şekilde denemeden çözmemiz pek mümkün değil gibi… Aldığın hatanın mümkünse daha da detayını iletebilir misin?

 1. 02 Haziran 2015

  Connect to the Facebook webpage and sign in while using current email address and password.

  A Facebook profile represents your existence through photos, conversations and buddies.

 2. 23 Aralık 2019

  […] yıl önce yazmış olduğum Asp.NET’te Facebook Login Uygulaması başlıklı içeriğimde Facebook üzerinden harici login işleminin nasıl yapıldığını […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir