Derinlemesine yazılım eğitimleri için kanalımı takip edebilirsiniz...

Azure Storage Serisi #4 – Azure Storage Explorer

Merhaba,

Development sürecinde Azure Storage’da tutulan datalar üzerinde yapılacak olan çalışmaları cloud üzerinden gerçekleştirmek kullandıkça öde yöntemi açısından bizler için maliyetli olabilir. Nihayetinde geliştirme anında birçok veriyi eklemek, silmek, sorgulamak yani kısaca test etmek isteyebilir ve somut yapının inşası için tüm bu süreçteki deneme yanılmalara karşılık kullanıldığı miktar kadar para ödemek mecburiyetinde kabiliriz. İşte bu ve bunun gibi durumlara istinaden localde Azure Storage’ın muadilini oluşturabiliyor ve tüm test süreçlerimizi üzerinde gerçekleştirebiliyoruz.

Azure Storage Explorer’ı İndirme

Azure Storage Explorer’ı buradaki adresten işletim sisteminize uygun bir şekilde ‘Download’ linkine tıklayarak indirebilirsiniz.
Azure Storage Serisi #4 - Azure Storage Explorer

İndirilen ‘StorageExplorer.exe'(Windows kullanıcıları için) uzantılı dosyanın nasıl yüklendiğine dair herhangi bir açıklama yapma gereği duymuyorum. Klasik Next, Next la he Next yöntemiyle programı yüklemeniz yeterli olacaktır.

Azure Storage Explorer’a Azure Hesabı Bağlama

Azure Storage Explorer, yapısal olarak development sürecindeki verisel test işlemlerinin localde kurulan bir muadil eşliğinde yapılmasını sağlayan ve böylece olası maddi bir külfetten kurtulunmasını amaçlayan programdır. Evet… Her ne kadar geliştirilme amacı bu olsa da ayriyetten cloud’da ki hesabınıza bağlanabilmekte ve formsal bir arayüz sağlayabilmektedir.

Azure Storage Explorer üzerinden cloud hesabınıza bağlanabilmek için aşağıdaki önergeleri takip ediniz;

 • 1. Adım
  İlk olarak uygulamayı açınız ve ardından sol taraftaki menüdeki aşağıda işaretlenen sekmeye tıklayınız ve hemen ardından ‘Add an account’ üzerine tıklayınız.
  Azure Storage Serisi #4 - Azure Storage Explorer
 • 2. Adım
  Açılan pencerede ‘Add an azure Account’ sekmesini seçiniz ve ‘Next’ butonuna tıklayınız.
  Azure Storage Serisi #4 - Azure Storage Explorer
 • 3. Adım
  Ardından Microsoft hesabınızı doğrulayınız.
  Azure Storage Serisi #4 - Azure Storage Explorer
 • 4. Adım
  Ve cloud’da ki hesabınızı doğrulayınız.
  Azure Storage Serisi #4 - Azure Storage Explorer
 • 5. Adım
  Tekrardan sol menüdeki en üst sekmeye tıklayarak aşağıdaki pencereyi açabilir ve hem local’da ki hem de cloud’da ki account’ları görebilirsiniz.
  Azure Storage Serisi #4 - Azure Storage Explorer

Böylece Azure Storage Explorer’ın ne olduğunu, nereden yüklendiğini ve nasıl cloud’da ki hesap ile bağlantı sağlandığını incelemiş olduk. Bir sonraki içeriğimizde artık Azure Storage servislerine adım adım pratiksel olarak giriş yapıyor olacağız.

İlgilenenlerin faydalanması dileğiyle…
Sonraki yazılarımda görüşmek üzere…
İyi çalışmalar…

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Cevap

 1. 29 Temmuz 2020

  […] Azure Storage Serisi #4 – Azure Storage Explorer […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir