C# 6.0 String Interpolation

C# 6.0 versiyonuyla gelen lakin çoktan geç kalınmış bir özellik olan String Interpolation’dan bahsedeceğim. String ifadelerde değişken değerlerini ifadeye entegre edebilmek için string.Format komutunu aşağıdaki gibi kullanıyorduk.

      string Ad = "Gençay";
      string SoyAd = "Yıldız";
      int Yas = 24;

      string Mesaj = string.Format("Adı : {0}, Soyadı : {1} olan kişi {2} yaşında.", Ad, SoyAd, Yas);

Bu kullanımda değişken sayısını onlarca fazlalaştırırsak eğer çıkabilecek karışıklığı artık siz düşünün. Kullanmayan bilemez. Yeni bir değeri entegre etmek istediğimizde ya süslü parantezler içerisindeki sayısal değerler karışır, ya sıraları karışır ya da gözden kaçırıp 3’ten 5’e transit geçiş yapardık. Bunların yanında onlarca değişkenden hangisi nereye denk geliyordu kestirebilmek için ameleüs yöntemiyle dakikalarımı harcadığımı bilirim.

İşte yeni versiyonda gelen String Interpolation özelliği sayesinde hardcoded tarzda yazımdan kurtuluyor, aşağıdaki prototipte yukarıdaki örneklendirmeyi gerçekleştirebiliyoruz.

string Metin = $“metin {değişken} metin {değişken2} metin {değişken3}…”;

String ifade başına $ işareti koyarsanız eğer String Interpolation özelliği o metin için Compiler tarafından etkinleştiriliyor ve yazdığımız süslü parantezler{} de IDE bize Intellisense ile eşlik ediyor.

      string Ad = "Gençay";
      string SoyAd = "Yıldız";
      int Yas = 24;

      string Mesaj = $"Adı : {Ad}, Soyadı : {SoyAd} olan kişi {Yas} yaşında.";

Bunların yanında string.Format’ta olduğu gibi çeşitli formatlarıda String Interpolation içerisinde aşağıdaki örnek misali kullanabilmekteyiz.

      double Deger = 6.021023;
      string Metin = $"Değer = {Deger:00.00}";

String Interpolation özeliği, derleme zamanı çalışan ve arka planda string.Format kalıbını oluşturan bir özelliğe sahiptir.

Sonraki yazılarımda görüşmek üzere…

Şimdilik hoşçakalın.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Cevap

 1. 09 Temmuz 2018

  […] içeriğimizde C# 6.0 ile gelen String Interpolation özelliğinin ECMAScript versiyonu olan Template Literal özelliğini […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.