Derinlemesine yazılım eğitimleri için kanalımı takip edebilirsiniz...

C# 8.0 – Readonly Members

Merhaba,
Geliştirilen yazılımlarda, bazen tasarım amacınızı tam olarak belirtebilmenizi sağlayıcı yapılara yahut bu yapılardan ziyade bu işi gerçekleştirebilecek keywordlere ihtiyaç duyabilirsiniz. C# 8.0 versiyonu ile Readonly Members özelliği, inşa edilen tasarım üzerinde tamda istendiği gibi amacı belirlemekte ve kullanım olarak direkt hedef odaklı kod yazmanızı gerçekleştirmektedir.

Peki Nedir Bu Readonly Members?

Oluşturulan structlar içerisinde readonly ile tanımlanan yapılar sadece salt okunabilir özellik kazanmakta ve hatta bu yapılar metotlar dahi olsa bile içerisinde field ya da propertylere bir değer atanmasına müsaade etmemektedirler.

C# 8.0 - Readonly Members

Yukarıdaki ekran görüntüsüne göz atarsanız eğer override edilmiş “ToString” metodu ile “LokasyonDegistir” isimli metot readonly olarak işaretlenmiştir ve böylece sadece okunabilir hale getirilmişlerdir. Dolayısıyla struct içerisindeki herhangi bir property yahut field’a bir değer set etme işlemini ilgili metot içerisinde gerçekleştirmeye çalıştığımız vakit hata vermekte ve bu şekilde işlemi engellemektedir. Neticede bu hamle ile inşa sürecindeki ilgili memberları kullanım alanı bazında sınırlandırmış bulunmaktayız.

İlgilenenlerin faydalanması dileğiyle…
Sonraki yazılarımda görüşmek üzere…
İyi çalışmalar…

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir