Derinlemesine yazılım eğitimleri için kanalımı takip edebilirsiniz...

C# 8.0 – Using Declarations

Merhaba,

Bu içeriğimizde, C# 8.0 ile gelen ve bir değişken tanımlama beyanı olan Using Declarations yeniliği üzerine konuşuyor olacağız. Klasik using expression deyiminden hiçbir farkı olmayan using declarations, aynı işi esasında daha pratik bir kodlama ile yapabilmemizi sağlayan ve ilgili nesnenin/değerin yaşam süresini, sınırları net ortaya koyan scopelardan ziyade üzerinde çalışılan yordamın işlev sürecine bağlayan ve yordam işlevi neticelendiğinde nesneyi/değeri Dispose eden bir özelliğe sahiptir.

Aşağıda hem klasik using ifadesini hem de C# 8.0 ile gelen yeni özelliğini mukayese edebileceğiniz görselleri inceleyebilirsiniz.

Klasik Using Expression C# 8.0 Using Declarations
C# 8.0 - Using Declarations C# 8.0 - Using Declarations
Görüldüğü üzere using declarations, klasik using ifadesindeki scopelardan ziyade kullanıldığı metodun faaliyet alanı kadar ömre sahiptir ve metot işlevi bittiği vakit otomatik Dispose edilmektedir.
Ayriyetten yukarıdaki kullanım, nasıl klasik using ifadelerinde bir class’ı yahut struct’ı kullanabilmek için IDisposable interface’inden implement olmasını gerektiriyorsa aynı şart using declarationslar içinde geçerlidir. IDisposable interfaceinden türemeyen herhangi bir class/struct using declarations özelliği ile kullanılamaz.

İlgilenenlerin faydalanması dileğiyle…
Sonraki yazılarımda görüşmek üzere…
İyi çalışmalar…

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*