C# Prototype Design Pattern – Prototip Tasarım Deseni

Merhaba,

Bu yazımızda Creational Patterns(Oluşturucu Kalıplar) kategorisine giren Prototype Design Pattern üzerine konuşacağız.

Tasarım deseni yaklaşımlarından Prototype Design Pattern sayesinde elimizdeki mevcut nesnelerin prototiplerini oluşturabilmekte, birnevi bu nesnelerin kopyalarını elde edebilmekteyiz. Prototip deseninin tasarlanmasının asıl sebebi, ilgili nesne üzerinden aynı tipte başka bir nesneyi hızlıca üretebilmektir. Haliyle üretimi esnasında maliyetli olabilecek nesneleri(ki burada maliyetten kasıt, parametreli constructer vs. olabilir) var olan nesne üzerinden “new” anahtar sözcüğünü kullanmadan bir şekilde oluşturulmasını sağlayabilmektedir.

Biliyoruz ki, Shallow Copy ve Deep Copy olmak üzere iki tür nesne kopyalama işlemi mevcuttur. Shallow Copy ile nesnelerin bellekteki adresleri kopyalanmakta dolayısıyla yüzeysel olarak bir kopyalama işlemi gerçekleştirileceği için yeni bir nesne üretilmemekte, var olan nesne üzerine referanslar ile işaretleme yapılmaktadır. Anlayacağınız Shallow Copy, Prototype Design Pattern için uygun tercih olmayacaktır.

Lakin Deep Copy ile nesneler birebir kopyalanabilmekte ve bu kopya sonucu ile asıl nesne farklı referanslar ile işaretlenebilmektedir. İşte Prototype Design Pattern’de bu kopyalama yaklaşımında bulunmak en doğrusudur.

C#’ta ICloneable Interface’i İle Nesne Kopyalama başlıklı yazımı incelerseniz eğer, ICloneable Interface’ini kullanarak bir nesne kopyalamayı inceleyebilirsiniz.

Prototype Design Pattern’i uygularken aşağıdaki diyagram mantığında hareket etmekteyiz.

C# Prototype Design Pattern - Prototip Tasarım Deseni

C# Prototype Design Pattern – Prototip Tasarım Deseni

Yukarıdaki diyagramda ProtoType bir abstract class yahut interface yapısı olabilir. İçerisinde kendisinden miras alınan sınıfa zorla uygulatacağı Clone metodu mevcuttur. İlgili abstract class veya interface yapımızdan türeyecek olan sınıflarımızdaki Clone metodu sayesinde maliyetsiz bir üretim gerçekleştirebileceğiz.

Yani bu diyagramı net bir şekilde izah etmemiz gerekirse eğer, Prototype Design Pattern’de üç temel yapı bulunmaktadır. Bu yapılara aşağıda değinilmiştir.

 • Soyut Sınıf
  Yeni nesnelerin kopyalanmasını sağlayan ve bu işlem için Clone metodunu barındıran bir sınıftır. abstract class yahut interface olarak tasarlanabilir.
 • Somut Prototip Nesneleri
  Soyut sınıfı uygulayacak olan ve projede herhangi bir amaç için kullanılacak olan nesnelerdir. Yani Prototype Design Pattern’i uygulayacağımız projedeki sınıflarımızdır.
 • İstemci(Client) Uygulama
  Bunu talebi oluşturacak ve deseni kullanacak katman olarak tanımlayabiliriz.

Prototype Design Pattern, tasarım desenleri arasında en kolay mantığı ve kullanımı barındıran desendir. Bunun sebebi gördüğünüz gibi teorik açıdan çok kolay olmasıyken, nesnelerin kopyalanması işlemini .NET FrameWork’ün sağlaması olacaktır.

Şimdi pratikte bir örneklendirme yapalım.
Örneğimizde amacımız bir oyun projesinde oyunlarımızı Prototype Design Pattern uygulayarak üretmek olacaktır.

  class Oyun
  {
    public int OyunID { get; set; }
    public string OyunAdi { get; set; }
    public string OyunTuru { get; set; }
    public bool Durum { get; set; }
    public Oyun(int OyunID, string OyunAdi, string OyunTuru, bool Durum)
    {
      this.OyunID = OyunID;
      this.OyunAdi = OyunAdi;
      this.OyunTuru = OyunTuru;
      this.Durum = Durum;
    }
  }

Gördüğünüz gibi yukarıda “Oyun” sınıfımızı tanımlamış bulunmaktayız ve bu sınıftan parametreli constructer ile nesne yaratılmaktadır. İşte maliyetten bahsettiğimiz durum budur ki, ben bir “Oyun” nesnesi yaratmaya çalıştığımda new Oyun(3,”Oyun Adı”,”Oyun Türü”,true) gibi bir parametrik kod zorunluluğu getirmektedir. Haliyle kodsal maliyet bu sınıfın new keywordü ile nesne üretiminde arttırılmıştır.

  abstract class PrototypeOyun
  {
    public abstract PrototypeOyun Clone();
  }

Soyut sınıfımız tanımlanarak içine gene aynı tipte dönen Clone metodu eklenmiştir. “Oyun” sınıfımızı bu soyut sınıftan türettiğimiz zaman, ilgili “Oyun” nesnesini Clone metodu ile kopyalayacak ve çok biçimlilik ile “PrototypeOyun” tipinde bir referansa atayabileceğiz.

  class Oyun : PrototypeOyun
  {
    public int OyunID { get; set; }
    public string OyunAdi { get; set; }
    public string OyunTuru { get; set; }
    public bool Durum { get; set; }
    public Oyun(int OyunID, string OyunAdi, string OyunTuru, bool Durum)
    {
      this.OyunID = OyunID;
      this.OyunAdi = OyunAdi;
      this.OyunTuru = OyunTuru;
      this.Durum = Durum;
    }

    public override PrototypeOyun Clone()
    {
      return this.MemberwiseClone() as PrototypeOyun;
    }
  }

Yukarıdaki kod bloğunu incelerseniz eğer soyut sınıfımızdan türetilen “Oyun” sınıfı Clone metodunu implement etmiştir. O anki nesnenin MemberwiseClone metodu ile bir kopyası oluşturularak “PrototypeOyun” tipinde geri gönderilmektedir.

    static void Main(string[] args)
    {
      Oyun o1 = new Oyun(3, "Oyun Adı", "Oyun Türü", true);
      Oyun o2 = (Oyun)o1.Clone();

      if (o1.Equals(o2))
      {
        Console.WriteLine("Eşit");
      }
      else
      {
        Console.WriteLine("Değil");
      }

      Console.Read();
    }

En son Client(İstemci) tarafından bir talep gerçekleştirilmiştir. Gördüğünüz gibi ikinci nesneyi new keywordü ile oluşturmaya kalkmayarak maliyeti göz ardı edip, var olan nesne üzerinden kopyalama işlemi gerçekleştirebiliyoruz.

Burada dikkat etmeniz gereken husus, Prototype tasarım desenini uygulayabilmek için ilgili sınıftan öncelikle new keywordü ile bir nesne üretilmeli, ardından desenimiz üzerinden kopya üretimi tetiklenmelidir.

Sonraki yazılarımda görüşmek üzere…

İyi çalışmalar dilerim…

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

2 Cevaplar

 1. Mustafa dedi ki:

  Equal true olarak dönmemesi lazım yeni bir instance dönmecek mi?

  • Gençay dedi ki:

   Öyle bir sonuç mu aldınız? Dediğiniz gibi klonlayarak yeni bir nesne elde edilecektir. Dolayısıyla bu nesneler birbirlerinden farklı olacağından equals false dönmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.