Derinlemesine yazılım eğitimleri için kanalımı takip edebilirsiniz...

ECMAScript 6 – let Değişken Tipi

Merhaba,

Bu içeriğimizde JavaScript kurallarını belirlemiş olan ECMAScript 6 standardında let değişkeni üzerine konuşuyor olacağız. Biliyoruz ki, JavaScript dilinde “var” değişken tipi ile tanımlanan tüm değişkenler genel scope içerisinde varsayılmaktadır.

for (let index = 0; index < 10; index++) {
  if (index < 5) {
    var x = index;
  }
}

console.log(x);

Yukarıdaki kod bloğunu incelerseniz eğer for döngüsü içerisindeki if scope’u içerisinde tanımlanan “var” tipinden “x” değişkenine en dıştan erişebilmekteyiz.

Bu durum biz yazılımcıları birçok olası hatayla karşı karşıya getirmektedir ve daha da önemlisi yazılım açısından performans kaybına sebep olmaktadır.

Nihayetinde bir değişkene tanımlandığı scope’dan ve o scope’un kapsadığı alt scopelardan erişilebiliyor olması gerekmekte ve bu gereklilik algoritma açısından da sağlıklı bir süreç geçirilmesi için esas teşkil etmektedir.

Bunların yanında, JavaScript’te “var” değişken tipi ile birden fazla aynı isimde değişken tanımlayabilmekteyiz.

var x = 3;
var x = 5;

console.log(x);

Yani anlayacağınız programlamanın temel prensiplerine aykırı olan iki kritik hamleyi JavaScript “var” değişken tipiyle tereddütsüz sağlamaktadır.

İşte “var” değişkeninin bu aykırılıklarına mahal vermemek ve olası hataları ortadan kaldırmak için “let” değişken tipi oluşturulmuştur.

for (let index = 0; index < 10; index++) {
  if (index < 5) {
    let x = index;
    {
      {
        {
          console.log(x);
        }
      }
    }
  }
}

“let” değişken tipi, bildiğiniz programlama prensiplerine uygun davranış sergileyebilen bir değişken türüdür. Yukarıda gördüğünüz gibi “let” ile tanımlanan değişken sade ve sadece ya tanımlandığı scope’da ya da o scope’un kapsadığı alt scopelardan erişilebilir.

Ya da;

let x = 3;
x = 5;
console.log(x);

aynı isimde birden fazla değişken tanımlanmasına izin vermeyeceğinden dolayı yazılımsal süreç, algoritmik olarak daha sağlıklı bir şekilde seyr edecektir.

Artık “var” geçmişte kalmıştır. Devir daha çağdaş olan “let” değişken tipinin devridir.

Sonraki yazılarımda görüşmek üzere…
İyi çalışmalar…

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*