Derinlemesine yazılım eğitimleri için kanalımı takip edebilirsiniz...

Microservice Mimarisinde API Gateway Nedir?

Merhaba,

Bu içeriğimizde microservice mimarisiyle tasarlanan uygulamalarda clientların parçalı servislere doğrudan erişerek karmaşıklığın ve daha da önemlisi güvenlik ile ilgili risklerin meydana gelmesini engellemek için bir cephe misali öncü görevi gören API yapılanması olan API Gateway üzerine konuşuyor olacağız.

Nedir bu API Gateway?
Microservice Mimarisinde API Gateway Nedir
Son yıllarda duymaya alıştığımız internet of things(nesnelerin interneti) olayının artması üzerine, kullanılan API’ların yönetiminden doğan zorluklara karşı Amazon Web Service tarafından getirilen çözümdür.

Özellikle microservice yapılanmalarında kullanılan kompleks servislerin clientlara karşı tek elden açılmasını sağlayan ve böylece giriş paragrafında da değindiğimiz gibi bir cephe niteliğinde olan bir API’dır. Clientlar bu API üzerinden güvenlik ve yetkilendirme kontrollerinden geçerler ve hedefteki microservice’i API Gateway aracılığıyla tetikleyerek sonuç alırlar.

API Gateway, client ile sıkı bağlı(tightly coupled) bir bağ yarattığı için eleştirilir ancak avantajları bu dezavantajı ciddi manada gölgelemekte olduğundan bu durum göz ardı edilebilmektedir.

API Gateway’in temel işlevi clienttan isteği alıp uygun servise iletmesidir.

API Gateway İle Neler Yapılabilir?

 • Authentication ve Authorization
  İşlevsel sorumluluğu parça parça üstlenen servislere erişim api gateway üzerinden dolaylı yolla olacağından dolayı kimlik ve yetki doğrulama operasyonlarını sadece api gateway’de yapılandırılabilir.
 • Logging
  Servislere yapılan istekler hakkında detaylı loglamalar gerçekleştirilebilir ve böylece hangi servis, kim tarafından, ne kadar yoğunlukta işlevsellik gösteriyor vs. gibi istatistiksel bilgiler edinilebilir.
 • Response Caching
  API gateway üzerinden servislere gelen talepler neticesinde üretilen çıktıları cacheleyebilir ve böylece servis maliyetleri düşürülebilir.
 • Routing
  Servislerin adreslerini farklı şekilde kapsüllenebilir ve bu kapsül üzerinden clientlar ilgili esas routelara yönlendirilebilir.

Yukarıdaki maddelere baktığımızda API Gateway ile yazılımda problemlerin ve işlevsel operasyonların yapıldığı esas kod merkezlerinin dışında kalan ve problem alanından bağımsız kısımları ilgilendiren cross cutting concern ismi verilen alanları ve işlemleri yönetebildiğimizi görebilmekteyiz.

Peki API Gateway’in Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

Avantajları Dezavantajları
 • Clienttın ihtiyacı doğrultusunda birden fazla servis tarafından üretilecek olan datayı tek bir request – response ile üretilmesini sağlayarak daha az maliyetli bir kullanıcı deneyimi ortaya koyabilir.
 • Authentication, authorization, logging, security, routing vs. gibi cross cutting concern kavramlarının tek elden yönetilmesini sağlayabilir.
 • Ve en önemlisi clientları, uygulamanın microservislere nasıl bölündüğü hususunda düşünmekten izole eder.
 • API gateway, ekstradan bir katman oluşturacağı için istek neticesinde işlevsel açıdan gözardı edilebilir bir farkla sürenin artmasına sebep olabilir.
 • API gateway; geliştirici, dağıtım ve bakım gerektiren şahsına münhasır bir katmandır.
 • Tüm servislere erişim api gateway üzerinden olduğu için herhangi bir çöküntü yahut kesinti durumunda tüm sistem aksaklığa uğrayabilir.

İlgilenenlerin faydalanması dileğiyle…
Sonraki yazılarımda görüşmek üzere…
İyi çalışmalar…

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

3 Cevaplar

 1. Esra dedi ki:

  kısa öz. eline sağlık

 1. 06 Temmuz 2020

  […] API Gateway Nedir? sorusuna karşılık klavyeye almış olduğumuz Microservice Mimarisinde API Gateway Nedir? başlıklı makalemizi incelemenizi, ardından bu içeriği okumanızı tavsiye […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*