Derinlemesine yazılım eğitimleri için kanalımı takip edebilirsiniz...

Napoleon Total War – Grafik Ayalarındaki Kalite Sorunu

Napoleon_Total_War

Benim için dünya bir yana, strateji oyunları bir yana.Yoğun çalışmalarımın olduğu günler ve depresif zamanlarımda bile oynamayı eksik etmediğim, zaman zaman Roma Total War 2, Medival Total War veyahut Empire Total War arasında gidip geldiğim ama hiç bir zaman Napoleon Total War’dan vazgeçmediğim bir tutkudur bu.

Strateji oyunlarının verdiği en büyük hazlardan biriside savaş meydanlarında bincelerce ölünün bıraktığı kıyamet sahneleridir.Bazen 1 saat kadar sürebilen savaşlar neticesinde şöyle bir haritaya baktığınızda dağ depe deryanın ölülerle dolu olduğunu ve her bir adım toprakta büyük mücadeleler, taaruzlar, yenilgiler ve zaferlerin izlerini gördüğünüzde sanal alemde gerçek bir savaş verdiğinizi anlıyor ve bunun gururunu veyahut hüznünü yaşıyorsunuz…

Velhasıl, hayatın bana moral veren her safhasında olduğu gibi bu eğlencemede çomak girmedi değil.Uzun zamandır Napolyon Total War oyununda savaşlardaki ölüler hemen kayboluyordu ama ben buna ne yaptıysam bir çare bulamadım.İnanın ki bu beni oyundanda soğuttu.

Oyunun versiyonundan mıdır? Bilgisayarın pu*tluğundan mıdır? kaynaklanır bilmiyorum ama bu hatanın sebebi grafik ayarlarındaki kalite sorunundan doğmaktadır.

Napoleon Total War - Grafik Ayalarındaki Kalite Sorunu

Yukarıdaki ekran görüntüsüne dikkat ederseniz eğer Kalite kısmındaki Yüksek ve Çok Yüksek alanları pasif olarak gözükmektedir.Haliyle oyunun gerçekçi boyutu bu pasif olan kalite durumlarında tutulmaktadır ki pasif olduklarından dolayı beni tatmin eden tüm özellikler kullanılamaz durumdadır.

Peki bu sorunun üstesinden nasıl geliyoruz? diye sorarsanız aşağıdaki kombinasyonu takip ediniz.

C:\Users\***Adin***\AppData\Roaming\The Creative Assembly\Napoleon\scripts

Açtığınız klasörde “preferences.script.txt” isimli bir metin belgesi olacaktır.Bunu metin belgesi programıyla açıyoruz 🙂

Aşağıdaki komutu arıyoruz.

gfx_video_memory 0; # gfx_video_memory <int>, Override available video memory (bytes) #

Şimdi bu komutu aşağıdakiyle değiştiriyoruz.

gfx_video_memory 1073741824; # gfx_video_memory <int>, Override available video memory (bytes) #

Kaydediyoruz ve oyunumuzu tekrardan açıyoruz.

Napoleon Total War - Grafik Ayalarındaki Kalite Sorunu - 2

Ve işte gördüğünüz gibi Kalite bölümüzdeki pasif olan alanlarımız artık aktif durumdadırlar.Yüksek ya da Çok Yüksek seçeneklerini seçerek oyunun gerçeklik modunu aktif edebilir, binlerce kişilik ordularla girdiğiniz muharebelerin izini keyifle seyredebilirsiniz.

Sonraki yazılarımda görüşmek üzere…

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Cevap

  1. jfjdjd dedi ki:

    senin söylediğin dosya kombinasyonları filan yok,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir