RabbitMQ – Windows İşletim Sistemi İçin Kurulum ve Ortam Tanıtımı

Merhaba,

Bu içeriğimizde RabbitMQ’nun Windows işletim sistemi üzerinde nasıl kurulduğunu inceleyecek ve ardından arayüzü aktifleştirerek, tanıtımını gerçekleştireceğiz.

Kurulum

RabbitMQ Erland dili ile yazıldığından dolayı hangi işletim sistemi olursa olsun öncelikle bir Erland compiler kurulmalı ve ardından RabbitMQ Server kurulmalıdır.

Erland dilini indirmek için buraya RabbitMQ - Windows İşletim Sistemi İçin Kurulumu
RabbitMQ Server’ı indirmek için ise buraya tıklayınız. RabbitMQ - Windows İşletim Sistemi İçin Kurulumu

Önce Erland compiler olmak üzere her iki uygulamayıda klasik Next, Next la he Next yöntemiyle yükleyiniz.
Yükleme işleminin ardından işletim sistemi servislerine göz atarsanız eğer RabbitMQ sunucusunun arkaplanda hali hazır çalışıyor vaziyette olduğunu göreceksiniz.
RabbitMQ - Windows İşletim Sistemi İçin Kurulum ve Ortam Tanıtımı

RabbitMQ Web Arayüzünü Aktifleştirme

RabbitMQ, bir sunucu olmasından dolayı yönetilebilirliği kolaylaştırmak için arayüz olarak bizlere bir form uygulamasından ziyade web tabanlı bir arayüz sunmaktadır. Bizler bu arayüzü aktifleştirerek kullanılabilir hale getirmeliyiz. Bunun için C:\Program Files\RabbitMQ Server\rabbitmq_server-3.8.2\sbin> dizinini konsol ile açıp ardından aşağıdaki kodu çalıştırmamız gerekmektedir.

rabbitmq-plugins enable rabbitmq_management

RabbitMQ - Windows İşletim Sistemi İçin Kurulum ve Ortam Tanıtımı
İlgili kodu çalıştırdıktan sonra yukarıdaki gibi “Could not update enabled plugins file …” hatası alırsanız aşağıdaki işlemleri sırasıyla uygulayınız;

  1. Bir komut istemcisini yönetici olarak çalıştırın ve C:\Program Files\RabbitMQ Server\rabbitmq_server-3.8.2\sbin> dizinini açınız.
  2. rabbitmq-service remove komutunu çalıştırınız.
  3. Ardından rabbitmq-service install komutunu çalıştırınız.
  4. Ve en son tekrardan rabbitmq-plugins enable rabbitmq_management komutunu çalıştırınız.

Not : Bu işlemlerden sonra sağlıklı çalışabilmek için RabbitMQ servisini restart etmenizi öneririm.

Tüm bu işlemler neticesinde RabbitMQ arayüzü başarıyla aktifleştirilecek ve 15672 portunda ayağa kaldırılacaktır.

Eğer sizlerde makaleye eşlik edip bu noktaya kadar tüm işlemleri gerçekleştirdiyseniz web arayüzünü açabilmek için localhost:15672 adresine tıklayınız.

Ortam Tanıtımı

localhost:15672 adresini açtınız zaman ilk olarak sizi bir giriş sayfası karşılayacaktır.
RabbitMQ - Windows İşletim Sistemi İçin Kurulum ve Ortam Tanıtımı
Burada “Username” ve “Password” alanlarına ‘guest’ değerini yazmanız yeterlidir.

RabbitMQ - Windows İşletim Sistemi İçin Kurulum ve Ortam Tanıtımı
Giriş yaptıktan sonra karşımıza RabbitMQ sunucusunun overview sayfası gelmektedir. Yukarıdaki ekran görüntüsü aracılığıyla arayüze genel olarak baktığımızda “Connections” sekmesinde RabbitMQ sunucusuna yapılan bağlantıları, “Channels” sekmesinde kanalları, “Exchanges” sekmesinde sonraki makalelerimizde a’dan z’ye detaylandıracağımız exchangeleri, “Queues” sekmesinde tüm kuyrukları ve “Admin” sekmesinde ise sisteme giriş yapan tüm yöneticileri görebilmekteyiz.

Zamanla RabbitMQ üzerine kalem oynatacağımız tüm yazılarımızda bu sekmelere pratiksel olarak daha da aşina olunacağından dolayı çok fazla detaylandırmadan özetini bırakıp, noktalıyorum.

Netice olarak bu makalemizde RabbitMQ Server’ı bilgisayarımıza kurabilmek için ne yapmamız gerektiğini ve arayüzü nasıl ayağa kaldırabildiğimizi incelemiş olduk. Bizler genellikle RabbitMQ’yu sunucularımızda barındırmaktan ziyade RabbitMQ servislerini barındıran bir bulut sistemi olan CloudAMQP servisini tercih edeceğiz. Bu servis üzerinde RabbitMQ yapılanması basitçe kurulabilmekte ve belirli bir limite kadar her türlü mesaj gönderimine ücretsiz olarak kullanım hakkı tanınmaktadır. Evet 🙂 Bu servise dair detayıda bir sonraki makalemize saklayacak ve bu içeriğimizi burada sonlandıracağız.

İlgilenenlerin faydalanması dileğiyle…
Sonraki yazılarımda görüşmek üzere…
İyi çalışmalar…

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

2 Cevaplar

  1. 19 Şubat 2020

    […] önceki RabbitMQ – Windows İşletim Sistemi İçin Kurulum ve Ortam Tanıtımı başlıklı yazımda RabbitMQ Server’ının windows işletim sistemine nasıl kurulduğunu ve […]

  2. 21 Şubat 2020

    […] RabbitMQ – Windows İşletim Sistemi İçin Kurulum ve Ortam Tanıtımı […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*