Derinlemesine yazılım eğitimleri için kanalımı takip edebilirsiniz...

Redis Yazı Serisi 2 – In Memory Caching Nedir?

Merhaba,

Redis yazı serimizin bu ikinci makalesinde In-Memory Caching‘in ne olduğuna dair konuşacak ve gerekli irdelemelerde bulunacağız.

In-Memory Caching Nedir?

Yoğun istek neticesinde veritabanından çekilip kullanıcılara sunulan stabil dataların ortaya çıkarmış oldukları maliyeti minimize etmek için uygulamayı barındıran sunucunun memorysinde(bellek)(RAM) geçici olarak kaydedilip, kullanılmasıdır.

Nasıl Çalışmaktadır?

Redis Yazı Serisi 2 - In Memory Caching Nedir?
Kullanıcıda gelen istek üzerine gösterilecek data ilk olarak cache üzerinde kontrol edilir ve varsa buradan çekilip gönderilir. Eğer cache boş ise ilgili data veritabanından elde edilerek öncelikle cache’e kaydedilir, ardından kullanıcıya gönderilir. Bu süreçten sonraki yapılan tüm isteklere cache üzerinden data iletilecektir. Tabi ki de burada cachelenecek data miktarı sunucunun RAM özelliklerine ve özellikle kapasitesine bağlıdır.

In-Memory Cache’in Olası Handikabı

Redis Yazı Serisi 2 - In Memory Caching Nedir?
Bir uygulamanın aynı veritabanından beslenecek şekilde birden fazla ayağa kaldırılan instance’larında eğer ki In-Memory Cache’i kullanıyorsanız olası veri tutarsızlığı ihtimali söz konusu olabilmektedir.

Şöyle ki; yandaki görseli incelerseniz bir uygulamanın A ve B olmak üzere aynı veritabanından beslenen instancelarını görmektesiniz. Kullanıcıdan gelen istekleri load balancer yoğunluğa göre bu instancelar arasında paylaştığını ve herhangi bir (T) zamanında gelen istek üzerine A’nın ve (T + 15) zamanında gelen istek üzerine B’nin in-memory caching yaptığını varsayalım. Bu caching işlemi neticesinde veritabanında herhangi bir modifikasyon söz konusu olabilme ihtimalini hesaba katarak, (T + 30). zamanında bu instanceların her ikisine de göz atıldığında aynı veri gözlemleniyorsa sıkıntı olmayacaktır. Lakin farklı veriler mevzu bahisse işte burada bir handikap söz konusu olacaktır. Düşünsenize! Load balancer’ın A instance’ına yönlendirdiği kullanıcı “Elma” görürken, B instance’ındaki ise veritabanındaki veriler modifiye edildiği için “Armut” görüyor.

İşte in-memory caching kullanıldığında olası olabilecek veri tutarsızlıkları bu durumlarda ceyran etmektedir. Tabi ki de in-memory caching yapılan uygulamanın tek bir instance’ı üzerinden yayın gerçekleştiriliyorsa aynı ayna tüm kullanıcılarda sadece o instance üzerinden işlemlerini gerçekleştireceğinden dolayı bu handikap söz konusu olmayacaktır.

Peki bu handikabı nasıl çözebiliriz?
Redis Yazı Serisi 2 - In Memory Caching Nedir?
Bu handikaba %100 olmasada kısmi olarak Session Sticky(Yapışkan Session) ile çözüm getirilebilmektedir. Şöyle ki; Load balancer’a ‘X kullanıcısından gelen isteği A instance’ına gönderdiysen, bunda sonraki tüm X’den gelenleri A instanceına gönder’ diyerek var olan veri tutarsızlığını kısmi olarak çözmüş olabiliriz. Artık tüm kullanıcılar sadece ilk giriş yaptıkları instance üzerinden işlem yapabileceklerinden dolayı instancedan instance’a fark eden veri tutarsızlığının farkına varamayacak ve bizde böylece esasında farklı instancelarda devam eden bu tutarsızlığın sözde kullanıcı seviyesinde üstünü örtmüş olacağız. Tabi ki de bu yöntem tavsiye niteliğinde bir çözüm olmayacaktır!

Bir diğer yöntem olarak bu tarz farklı instancelar üzerinden yapılan yayınlarda tüm kullanıcılara cache’den en tutarlı veriyi gösterebilmek için cachelerin merkezi bir yere kaydedilmesi gerekecektir. Bunun için de bir sonraki yazımızın konusu olacak olan Distributed Caching kullanılmalıdır.

Nihai olarak, in-mermory cache’in ne olduğuna dair tam teferruatlı teoriye kalem tükettiğimizin kanaatindeyim. Bir önceki cümlede bahsettiğim gibi bir sonraki makalemizde Distributed Caching yapılanmasının ne olduğuna dair gerekli teorileri ortaya koyacağımızı tekrar hatırlatırım… O halde şimdilik görüşmek üzere 🙂

İlgilenenlerin faydalanması dileğiyle…
İyi çalışmalar…

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

3 Cevaplar

 1. Adil dedi ki:

  Merhaba. Yazi icin tesekkurler, ben “uygulamanin birden cok instance-i olmasi durumu”-nu anlamadim, mesela tek instance-i olmasi dediyimiz zaman appimizi run ettiyimiz zaman karsilastigimiz tek bir Konsol penceresine mi deniyor buradaki ‘instance’ kelimesi? eger boyle ise, o zaman bir appin multi instance olmasi nasil oluyor?

  Ve yazida cok kucuk bir harf gozunuzden kacmis, sayfada ‘CTRL+F’ ile aratirsaniz goreceksiniz: ‘aynı ayna’.

  Yazi icin bir daha cok tesekkurler.

  • Gençay dedi ki:

   Merhaba,

   Bazen yoğun talep gören veya işlevsel sorumluluğu zamansal açıdan yüksek olan uygulamalarda ölçeklendirme yaklaşımı sergileyebilmekteyiz. Bu ölçeklendirme süreçlerinde bir uygulamanın birden fazla instance’ını farklı makinalarda yahut container’lar da ayağa kaldırarak load balancer’lar eşliğinde yük dağılımınının koordinasyonunu gerçekleştirmekteyiz. Bahsi geçen instance kavramı buradaki mantıkla değerlendirilebilir.

   Ayrıca uyarınız için teşekkür ederiz.
   Sevgiler.

 1. 11 Nisan 2020

  […] Redis Yazı Serisi 2 – In Memory Caching Nedir? […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir