Derinlemesine yazılım eğitimleri için kanalımı takip edebilirsiniz...

Sabit Açılır Facebook Beğen Kutusu

Son zamanlarda çoğu blog ve web sitelerinde sağdan soldan açılır kapanır Facebook beğen kutuları görmeye başladım.Ee haliyle bizim başımız kelmi diyerekten bunu araştırmaya koyuldum.Malum temelden jquery marifetim olmadığı için bu işin hazırına kaçmak zorunda kaldım.Sonuç olarak sizlere denenmiş güzel bir örnek sunacağım.

Bu eklentinin nasıl bir görüntüye sahip olduğunu görmek için aşağıdaki videoya bakabilirsiniz.

Eğer bu eklentiyi kullanmaya karar verdiyseniz sayfanızın <head> – </head> tagları arasına gelin ve aşağıdaki satırı yazınız.

<script type="text/javascript" src="https://ajax.googleapis.com/ajax/libs/jquery/1.6.1/jquery.min.js">// <![CDATA[

Dipnot olarak;
https://ajax.googleapis.com/ajax/libs/jquery/1.6.1/jquery.min.js
bir gün olaki bu adresteki jquery.min.js dosyası silinebilir.O yüzden bu dosyanın içindeki kodlarıda sizlerle paylaşıyorum.Bu durumda yapmanız gerekenler .js uzantılı bir dosyaya paylaştığım kodları kopyalamak ve bu adres yerine o dosyayı göstermektir.Bu kodlar bu yazının ikinci sayfasında mevcut olacaktır. 2. sayfa nerede diye sorarsanız eğer bu yazının en altına inin orada bu yazıyla ilgili 2. sayfanın linki gözünüze çarpar.

Şimdi devam edelim.<body> – </body> tagları arasına aşağıdaki kodları yazınız.

<script type="text/javascript">
//<!-- $(document).ready(function() {$(".w2bslikebox").hover(function() {$(this).stop().animate({right: "0"}, "medium");}, function() {$(this).stop().animate({right: "-250"}, "medium");}, 500);});
// ]]></script></pre>
<div class="w2bslikebox">
<div><iframe style="overflow: hidden; height: 270px; width: 245px; background: #fff;" src="http://www.facebook.com/plugins/likebox.php?href=http%3A%2F%2Ffacebook.com%2F-BURASI DEĞİŞECEKTİR-&width=245&colorscheme=light&show_faces=true& connections=9&stream=false&header=false&height=270" frameborder="0" scrolling="no" width="320" height="240"></iframe></div>
</div>
<pre>

Artık işlemimiz bitmiştir ancak dikkat etmeniz gereken bir nokta var.Yukarıdaki kodların arasında “-BURASI DEĞİŞECEKTİR-” yazısının yerine kendi Facebook sayfanızın ismini yazacaksınız.(‘-‘(tire) leri kaldırarak ismi yazınız.) Faydalanmanız dileğiyle, Kolay gelsin

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

7 Cevaplar

 1. yunus dedi ki:

  Hocam sayfadan kodları kopyalayamıyoruz.
  İşaretleme koruması var. nasıl yapıcagız.
  teşk.

 2. ali dedi ki:

  Mesajınız tarafımdan silinmiştir!!!

  • Gencay dedi ki:

   Ali bey, sağ tıklama konusundaki düşüncelerinizi lütfen üsluplu bir şekilde sununuz.

 3. mf dedi ki:

  Sag tiklama yasagi 2000li yilalrin basinda lamerlar tarafindan yayginlasan bir kullanimdi, siteye kodlari koyup onlarin kopyalanmasini engellemek tabiri caiz ise laz fikralarini andiriyor. Sitedeki diger icerigi engelleyebilirsiniz ama sundugunuz kodlari siteden alamadiktan sonra ne anlami kaldi bunca seyi burada yayinlamanin.

  • Gencay dedi ki:

   Sevgilli mf,
   Sağ tıklama yasağının konma sebebi, bazı durumlara karşı önlemlerin alınmasındandır.Bu durumu firefox gibi tarayıcılar desteğiyle günümüzde rahatlıkla aşabilmek mümkünken, sizin vaktinizi bu yoruma harcamanız doğrusu beni şaşırttı.

   Üstelik bu sitedeki kodlar genellikle kopyala yapıştır mantığıyla çalışmamaktadırlar.Okuyuculara konunun mantığını ayrıntılarıyla anlatabilmek ve kavratabilmek maksadıyla yazılan kodları kopyala yapıştır mantığından uzak olduğunu varsayıyorum ve üsluben düşük laflardan oluşan yorumunuza bildirilerimi ilk ve son kez sunuyorum.

 4. Kamil Yasin Ablay dedi ki:

  Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir