Derinlemesine yazılım eğitimleri için kanalımı takip edebilirsiniz...

SEO Mantığı – Google Caffeine

Hizmet alanı geniş olan ve kitlesel açıdan popülaritesi yoğun olan web sitelerinin Sosyal Ağlarla olan ilişkisi oldukça önemlidir.Google Caffeine, sosyal ağlardaki yayınlanan içerikleri Google arama sonuçlarına yansıtabilme özelliğine sahiptir.Bu güzel ve etkileyici yanıyla beraber web sitelerinde, özellikle aynı alanda hizmet veren bir site ile Sosyal ağ rekabeti doğuracağından dolayı SEO açısından dikkat ve sürat isteyen bir durumdur.Ayrıca Google tarafından sitenizdeki güncel konulara olan ilgi öncesinden katbekat fazla olacak ve arşivinizde bulunan geçmiş yazılarınızdaki ufak tefek güncellemeler arama sonuçlarına yansıyacaktır.

Google’ın Caffeine algoritması ile önem teşkil ettiren noktalarından biriside sitenizin performans ve açılış hızıdır.Siteniz açılma süresinde ziyaretçiye büyük performans ile hizmet ediyorsa Google arama sonuçlarında siteniz üst sıralarda yer edinmeye hak kazanıyor demektir.Aksi taktirde durum değişmekte ve arama sonuçlarında düşmeye sebep olmaktadır.

Caffeine Uyumlu BackLink İpuçları
Caffeine algoritması bizlere, kompleks ve bir o kadar da sert prensipler sunmaktadır.Sitenize yapılan SEO uygulamaları süresince(ki ister site içi ister site dışı SEO olsun) Çeşitlilik ve Süreklilik ten taviz vermemeniz bu prensiplere uyduğunuz anlamına gelmektedir.Bu sayede yaptığınız SEO çalışmalarının kalitesi armış olacak, çalışmalarınıza faydası dokunacak ve oldukça verimli bir şekilde mahsulünü göreceksiniz.

Süreklilik ve Çeşitlilik prensiplerine ayak uydurabilmeniz için aşağıdaki ipuçlarını oldukça iyi değerlendirmeye çalışmanızı tavsiye ederim.

  • Site hiti(ziyaretçi sayısı) arttıkça BackLink sayısını arttırmaya çalışın.
  • Site BackLink sayısı, ziyaretçi sayısından daha hızlı artıyorsa, ziyaretçi sayısını arttırmak için harici yöntemlere başvurabilirsiniz.Bu yöntemlerden en verimli olanı ise Reklam vermeniz olacaktır.Ama unutmayın ki, dengeyi sağlamak için bu şartta ziyaretçi sayısını arttırmanız gerekmektedir.
  • Sitenizin ulaştığı maksimum BackLink sayısının altına düşmemeyi unutmayın.Belirli periyotlarda ya BackLink’inizi arttırın ya da sabit tutmaya çalışın.Ama kesinlikle düşürmeyin.
  • Nasıl ki, Caffeine algoritmasında çeşitlilik bir prensipse BackLink çeşitliliğinide siz prensip haline getirin.İçeriğinizi destekleyen ya da içeriğinizle alakalı her türlü platformdan BackLink almaya çalışın.
  • Alınan BackLinklerin link adlarında(anchor text) eş anlamlı sözcükler kullanın.
  • Sitenizin anasayfa ve alt sayfalarının BackLink artışını orantılı kullanmaya çalışın.Sadece anasayfası BackLink almış siteler SEO açısından yapaylıkla itham edilir ve kısa sürede etkisi azaltılır.
  • Rakip sitelerin BackLink şemasını takip edin.Link aldığı ve verdiği siteler sizler için önem teşkil etmektedir.Bu sitelerden link almak çok büyük fayda sağlayacaktır.

Evet arkadaşlar, Google Caffeine gibi zor ve karmaşık bir algoritmayla karşı karşıya kalmamız, bizler için SEO açısından zor lakin rekabet açısından da bir alternatiftir.

Faydalanmanız dileğiyle..
İyi çalışmalar..
Yardımcı Kaynak : Gülten, Kaan (2012), Uzmanından SEO (Yayınlandığı Yer: dikeyeksen).

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir