Derinlemesine yazılım eğitimleri için kanalımı takip edebilirsiniz...

SQL Server 2016 – JSON_VALUE Fonksiyonu

Merhaba,

SQL Server 2016 versiyonunun önemli getirisi olan Native JSON özelliğinin JSON işlevsel fonksiyon uzantılarından bir yenisi daha JSON_VALUE fonksiyonudur. Bu fonksiyon aracılığıyla elimizdeki herhangi bir JSON verinin herhangi bir node’unu belirli bir formatsal kalıpta sorgulayabilmekteyiz.

JSON_VALUE fonksiyonunun prototipini incelersek eğer;

JSON_VALUE(Expression, Path)

görüldüğü üzere iki parametre almaktadır. Expression parametresine elimizdeki JSON verisi verilmekte, Path parametresinde ise bu JSON veri üzerinden hangi hususi adresin üzerinde çalışılacağı belirtilmektedir.

Şimdi aşağıdaki örnek kod bloğunu inceleyiniz.

SQL Server 2016 - JSON_VALUE Fonksiyonu

SQL Server 2016 – JSON_VALUE Fonksiyonu

Yukarıdaki ekran görüntüsünde görüldüğü üzere kolay bir şekilde elimizdeki JSON verisinin “Adi” node’unda ki değere ulaşabilmiş bulunmaktayız. Burada dikkatinizi ikinci parametreye çekmek istiyorum. Konumuzun başında da belirttiğim gibi hususi node’a erişebilmek için bir formatsal kalıpta ilgili alanları belirtmemiz gerekmektedir. Buradaki formatımız “$” ve “.“(nokta) operatörleri aracılığıyla şekillenmektedir. “$” operatörü ilgili JSON verisinin root elemanını temsil ederken, “.” operatörü ise root elemanından sonraki dikey hiyerarşide gitmek istediğimiz node’a erişmemizi sağlamaktadır.

Örneğimizde de görüldüğü üzere “$.Adi” ifadesi root elemanı altındaki Adi node’unun değerini bizlere vermektedir.

Son olarak formatı daha derin kavrayabilmek için aşağıdaki örneği incelemenizi tavsiye ederim.
SQL Server 2016 - JSON_VALUE Fonksiyonu
Görüldüğü üzere “$.Ozellikleri.Meslek” ifadesi root elemanı altındaki Ozellikleri node’u altındaki Meslek node’unun değerini ifade etmektedir.

Sonraki yazılarımda görüşmek üzere…
Şimdilik hoşçakalın…
İyi çalışmalar…

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*