Derinlemesine yazılım eğitimleri için kanalımı takip edebilirsiniz...

SQL Server 2016 – OpenJson Fonksiyonu

Merhaba,

Şuana kadar SQL Server 2016 sürümünün birçok yapısal yeniliğinden bahsetmiş bulunmaktayız. Bu yapısal yeniliklerin yanında farklı fonksiyonellikler barındıran T-SQL metodları gelmiş bulunmakta ve artık prosedürel olarak gelen yeniliklere değinmenin heyecanını yaşamaktayız. Özellikle bir önceki yazımız olan SQL Server 2016 – Native JSON başlıklı içeriğimizde ki yapısal yenilikten sonra bir dizi fonksiyonellikten bahsedeceğimizden bahsetmiştik. İşte bu içeriğimizde ilgili yazının getirisi olan yeni fonksiyonlardan biri olan OpenJson fonksiyonundan bahsediyor olacağız.

OpenJson fonksiyonu sayesinde var olan bir JSON verisi üzerinde sorgulama gerçekleştirebilmekteyiz.

Select * from OPENJSON
('
{
"Adi": "Gençay",
"SoyAdi": "Yıldız",
"Yaş": 3
}
')

Yukarıdaki örnek kod bloğunu incelerseniz eğer OpenJson fonksiyonuna verilmiş bir JSON formatındaki veriyi sorgulamaktayız. Aslen burada yapılan işlemin perde arkasından bahsetmemiz gerekirse eğer OpenJson fonksiyonu, parametre olarak aldığı JSON verisini arkada bir tabloya çevirmekte ve bizlere key/value şeklinde aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi getirmektedir.

SQL Server 2016 – OpenJson Fonksiyonu

Burada dikkat etmemiz gereken husus, OpenJson fonksiyonuna verilen değerin tam olarak JSON formatında olması gerektiğidir. Eğer ki JSON formatında olmayan bir veri parametre olarak verilirse aşağıdaki hata alınacaktır.
SQL Server 2016 – OpenJson Fonksiyonu
Bu hatanın metinsel halinide aşağıda paylaşmakta yarar var.

Msg 13609, Level 16, State 4, Line 1
JSON text is not properly formatted. Unexpected character ‘Y’ is found at position 33.

Lakin işin ilginç yanı hatayı aldığımız yere kadar olan veriler işlenmiş olacak ve “Results” kısmında bu işlenen yarım tablo aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi gösterilecektir.

SQL Server 2016 – OpenJson Fonksiyonu

Bu özellik sayesinde JSON verinin yapısal olarak neresinde hata yahut bir eksiklik var hızlıca hesaplayabilir ve gerekli düzeltmeyi sağlayabiliriz.

Sonraki yazılarımda görüşmek üzere…

İyi çalışmalar…

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Cevap

  1. 16 Kasım 2016

    […] eğer SQL Server 2016 – OpenJson Fonksiyonu başlıklı yazımızda OpenJson fonksiyonu üzerine konuşmuş ve JSON veri yapısında sorgulama […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir