Derinlemesine yazılım eğitimleri için kanalımı takip edebilirsiniz...

Wamp Server – Server Offline Hatası

Malumunuz her ne kadar .NET taraftarıda olsam bilgisayarımda PHP tabanlı serverı eksik etmiyorum.CMS(Content Management System) çalışmalarımda genellikle PHP tabanalı scriptleri daha esnek ve kaliteli bulduğumdan tercih ediyorum.Her neyse…Bizim asıl konumuz Wamp Server’ın genellikle yeni yüklenen bir bilgisayarda verdiği Server Offline hatasının çözümünü irdelemek olacak.

Durum
Ne yaparsak yapalım Online moda getiremiyoruz.Bu hatanın en bariz sebeplerinden birisi, MS SQL Server veya Visual Studio programlarının bulunduğu bir bilgisayara daha sonradan Wamp Server’ın yüklenmesidir.Wamp Server dosyaları varsayılan olarak 80 portunda çalışmaktadır.Lakin .NET varyasyonları da aynı şekilde bu port kanalını kullandıkları için çakışma meydana gelmekte ve Wamp Server Offline modu tercih etmektedir.

Bazen ise bu hata yanında aşağıdaki gibi görsel bir hata mesajıda belirtmektedir.
Hata

Bu hatanın çözümü için aşağıdaki kombinasyonları takip edin.
C:\wamp\bin\apache\Apache2.4.4\conf” dizisindeki “httpd.conf” dosyasının içeriğini herhangi bir metinsel program ile açın.Bu dosya içeriğinde “Listen 80” değerini bulun.İşte bu değer 80 portunu göstermektedir.Burdaki sayısı istediğiniz bir sayı ile değiştirin.Örnek olarak “Listen 90” yapın.Yaptığınız bu işlem neticesinde simge durumunda bulunan Wamp Server’ı Online moda getirin.Artık hatasız bir şekilde aktifleşecektir.

Dikkat etmeniz gereken bir husus ise, bundan sonra Wamp Server üzerindeki dosyaları çalıştırmak istiyorsanız eğer, Localhost’ta kullanılan portu belirtmeniz gerekmektedir.Örnek olarak; “localhost:90/index.php” linkinde olduğu gibi..

Faydalanmanız dileğiyle..
İyi çalışmalar..

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

15 Cevaplar

 1. selman candemir dedi ki:

  ellerinize sağlık üstad

 2. Rasit dedi ki:

  Teşekkürler usta valla çalıştı ama local hosttan sonra ip yi belirtmemiz kötü ya eski hale getirme imkanımız olsa keşke :/ ama genede çok sağol en azından kullanabiliyoruz

 3. zeki dedi ki:

  Valla tüm umutlarımı yitirmiştim ama.Yeşile dönünce mutlu hissettim kendimi.Teşekkürler

 4. ugur dedi ki:

  wamp simgesi yeşil ama aldığım mesaj: sunucu çevrimdışı-Bütün servisler çalışıyor.
  Localhost sayfası açılıyor. port 80. ama sunucu çevrimiçi olmuyor. nedendir?

 5. Ata dedi ki:

  THX yararlı bilgi çalışıyor

 6. Faydalı paylaşım için teşekkür ederim.

 7. Özgür BATIR dedi ki:

  bende localhost var asp için, wamp server kurdum localhost:90 olarak, php ile veritabanına bağlandım sorun yok fakat, asp ile bağlanamıyorum. localhost üzerinden ? ne yapmam gerekiyor.

 8. cihan çakır dedi ki:

  Çok İşime Yaradı Teşekkürler.

 9. Mahmut dedi ki:

  merhaba ben sizin bahsettiğiiz bir hata değilde ets2mp giriş sisteminde iptal sunucusu çevrim dışı yazıyor ama oyunun sunucuları açık bnm pc de sıkıntı var anlatttığınız konu bunla alaklı olabilirmi bana yardım edermi

 10. Çok faydalı oldu xampp vardı üstüne kurdum çalışmadı . Xampp silip kurdum sorun çözüldü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir