Derinlemesine yazılım eğitimleri için kanalımı takip edebilirsiniz...

WordPress Kalıcı Bağlantıları Değiştirme ve 404 Hatası

WordPress
Uzun zamandır var olan bilgi birikimimi sizlere bu blog aracılığıyla sunabildim.Haliyle kullandığım blok sisteminin yapısı konusunda da hat safhada bilgiye ve tecrübeye ulaştığımı düşünüyorum.Blok sistemi olarak WordPress kullanıyorum.Uzun zamandır farkında olmadan başıma gelen benden kaynaklı talihsizliği, büyük bir tecrübe sayarak sizlere sunmak istiyorum.

Eğer net üzerinde kullandığınız WordPress alt yapısında bir siteniz varsa ve onlarca veri paylaşımı gerçekleştirdiyseniz, haliyle Google, Bing vs.. gibi arama motorlarında hat safhada yeterince indexiniz mevcuttur.Tabi bu işi SEO tabanlı ve üslubuyla yaparsanız arama motorlarının sizlere desteği sonsuzdur.

Ancak benim yaptığım gibi, siteniz belirli bir indexe ulaştıktan sonra, “Kalıcı Bağlantılar” ı değiştirip, sitenin link yapısıyla oynarsanız eğer, Google ve Bing gibi amcalarda indexlenmiş linklerinize erişim anında 404 hatası alacaksınız.Buda büyük meblağda hit ve index kaybına yol açacaktır.Bir müddet sonra, bu durumu “Kalıcı Bağlantılar” ı eski haline getirip düzenlemeye çalışsanız bile başarılı olamazsınız.

Bu durumdan kurtulmanın tek yolu, “PermaLink Migration” ismindeki eklentiyi WordPress sisteminize kurup Google gibi arama motorlarınız da ki 404 hatası veren linklerinizi, orjinal sayfalarına yönlendirebilir ve sitenizin işleyişine sağ sağlim devam etmesini sağlayabilirsiniz.

Eklentiyi aşağıdaki linkten indirebilirsiniz..
PermaLink Migration

Eklentiyi yükledikten sonra, eklentinin sayfasına girip şu anda kullandığınız “Kalıcı Bağlantı” yapısını yazınız.Zaten eklentiyi ilk yüklediğiniz anda, o anda kullanılan “Kalıcı Bağlantı” yapısı gelecektir.Bu şekilde kaydedip, artık süreci zamana bırakmanız gerekmektedir.

Ayrıca şunu da belirtmek istiyorum.İllaki benim gibi hata yaptığınız durumlar da bu eklentiyi kullanmak zorunda değilsiniz.Sitenizin link yapısını değiştirmeye karar verdiğiniz zaman, arama motorlarında ki linklerin doğru adreslere yönlendirilebilmesi için gene bu eklentiyi kurmanızı kesinlikle tavsiye ediyorum.

Faydalanmanız dileğiyle..
İyi çalışmalar 🙂

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

9 Cevaplar

 1. aMCaoGLu dedi ki:

  Hemen Değiştircek bir yöntem yokmu…

  • Gençay dedi ki:

   Ben bu yöntem sayesinde kısa sürede sonuç aldım.Bundan dolayı bu yöntemi siz okuyucularıma sunuyorum.Tabi en sağlıklı ve kesin çözüm diyemem ama bu yöntemi kullanmanızı kesinlikle tavsiye ediyorum.Öbür türlü yapısal kod değişikliği istiyorsanız sizin için araştırma yapabilirim.

 2. berna dedi ki:

  ben 404 hatasını yorum yapıldığında alıyorum..Nasıl çözümleyebilirim

  • Gençay dedi ki:

   Merhaba Berna,
   Tasarımında, kullandığın eklentilerde ya da kodsal düzenlemelerde problem olabilir.Sorunuzun filtresini olabildiğince sınırlayabilirseniz size daha net yardımcı olabilirim.

 3. Radyo Dinle dedi ki:

  Teşekkürler

 4. emre dedi ki:

  404 hatası alıyordum.. Ve bu sorunu sizin sayenizde hallettim. Teşekkür ederim.

 5. film izle dedi ki:

  Makale için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*