Derinlemesine yazılım eğitimleri için kanalımı takip edebilirsiniz...

WordPress – “Yüklenen Dosya php.ini Dosyasındaki upload_max_filesize Directive İle Belirtilen Limiti Aşıyor” Hatası

WordPress
WordPress alt yapısıyla çalışırken sisteme bir tasarım, modül ya da eklenti yüklemek isterken “Yüklenen Dosya php.ini Dosyasındaki upload_max_filesize Directive İle Belirtilen Limiti Aşıyor” diye bir uyarıyla karşılaşılabilir.Bu uyarının temel sebebi, WordPress varsayılan dosya yükleme limitini aşmaktır.Haliyle bu limiti yükseltirsek sorunumuz halolacaktır.

WordPress hakkında önceki yazılarımdan olan WordPress – İçe Aktarmada Dosya Boyutu Arttırma başlıklı yazımda bu sorunun cevabı bulunmaktadır.Lakin yukarıdaki hatayı alanlar bu yazıyı okumakta olduklarından dolayı burada da bilgilendirme yapılacaktır.Tabi artı olarak fazladan bir teknik bilgi daha bilmenin hiç bir zararı olmayacaktır 😉

WordPress dosyalarının bulunduğu ana dizinde “.htaccess” isimli bir dosya olması gerekiyor.Eğer bu dosya yoksa dosyayı oluşturmak için iki alternatif yol göstereceğim.

Birincisi, kendiniz “.htaccess” isimli bir dosya oluşturup, birazdan sizlere sunacağım işlemi oluşturduğunuz dosyanın içinde gerçekleştirebilirsiniz.(Bu yol bahsedilen önceki yazıda sunulan yöntemdir.)

İkincisi, WordPress yönetim paneline girerek, “Ayarlar” -> “Kalıcı Bağlantı” kombinasyonunu takip ediniz.Açılan sayfada herhangi bir kalıcı bağlantıyı seçip “Değişiklikleri Kaydet” derseniz eğer “.htaccess” dosyası otomatik olarak ana dizinde oluşturulmuş olacaktır.(Bu yolda ek bir bilgi olarak aklınızda bulunsun 🙂)

Velhasıl “.htaccess” dosyanızın içine aşağıdaki komutları yerleştirirseniz eğer sorununuz ortadan kalkacaktır.

php_value upload_max_filesize 64M
php_value post_max_size 64M
php_value max_execution_time 300
php_value max_input_time 300

Bu komutlar eşliğinde ne yapmış olduk merak ediyorsanız eğer yukarıda adresi verilen bağlantıda bulabilirsiniz.

İyi çalışmalar…

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

15 Cevaplar

 1. durali dedi ki:

  teşekkürler işe yaradı

 2. serdar dedi ki:

  Bahsettiğiniz düzenlemeyi godaddy hosting içerisindeki kod düzenleyiciden yapınca. 500 server hatası veriyor ve siteye ulaşılamıyor. .htaccess dosyasını indirip sublime text te düzenleme yapınca dosyayı cpanele geri yüklediğimde bu sefer 2 tane htaccess dosyası oluyor. Birisi orjinal “.htaccess” diğeri sonradan yüklediğim “htaccess” olarak görünüyor. Bu durumda 500 server hatası almıyorum fakat yinede ücretli satın aldığım temam yüklendiğinde yine boyut hatası alıyorum. Umarım yardımcı olabilirsiniz. Teşekkürler.

 3. serdar dedi ki:

  Bu işte çok yeniyim. ftp üzerinden çalışmak derken tam olarak nasıl bir yol izlemeliyim ? Yada bu durumu goDaddy hostingi üzerinden resimli paylaşabilirseniz çok iyi olur.Teşekkürler.

  • Gençay dedi ki:

   Siteye ftp aracılığıyla girmeyi araştırmanızı tavsiye ediyorum. İnternette yazılı – görsel çok adet kaynak bulunmaktadır.

 4. halil dedi ki:

  Sorun çözüldü teşekkürler

 5. Önder dedi ki:

  Paylaşım için çok teşekkürler Gençay kardeşim, .htaccess ‘ın sonuna ekledim= çalıştı,

  Çok teşekkürler kardeşim sağolasın

 6. ibrahim dedi ki:

  teşekkürler

 7. Ebru dedi ki:

  Teşekkürler

 8. mustafaselcuk dedi ki:

  Yüklenen dosya php.ini dosyasındaki upload_max_filesize directive ile belirtilen limiti aşıyor.
  bunu düzeltemiyorum yardımcı olurmusunuz

 9. telat dedi ki:

  ya kaç gündür bu hatayı çözemiyorum söylenmiş olanların hepsini yaptım yapabildiğim kadarı ile yinede çözemiyorum biri bana yardımcı olabilirmi rica etsem localolarak çalıştırıyorum.

  Site error: the file C:\wamp64\www\dursunlu\wp-content\themes\koydernek\functions.php requires the ionCube PHP Loader ioncube_loader_win_7.3.dll to be installed by the website operator. If you are the website operator please use the ionCube Loader Wizard to assist with installation.

 10. Oktay dedi ki:

  teşekkürler çözüm işe yaradı emeğinize sağlık

 11. Mahmut TUTAL dedi ki:

  Teşekkür ederim. Kolay bir şekilde değişti.

 1. 30 Eylül 2016

  […] Yararlanılan Kaynaklarwmaraci.com/forum/flash/yuklenen-dosya-php-ini-dosyasindaki-upload_max_filesize-directive-belirtilen-limiti-asiyor-102862.htmlgencayyildiz.com/blog/wordpress-yuklenen-dosya-php-ini-dosyasindaki-upload_max_filesize-directive-il…lordiz.com/wordpress-ice-aktar-2mb-limitini-phpini-ile-arttirma.html […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*