Derinlemesine yazılım eğitimleri için kanalımı takip edebilirsiniz...

WordPress’te Beyaz Sayfa Hatası ve Çözümü

Günümüzde en kullanışlı yapılar en esnek ve popüler olanlardır.Tabi bunun yanına hazır ve hızlı kurulum – kullanım özelliklerinide eklersek tadından yenmez.Bu kavramların hepsi tek bir üründe birleşince popülarist bir yapı sergilemektedir.İşte web dünyasının blog, haber ve hatta satış sitelerinde yukarıda saydığım özellikleri barından WordPress sistemi çoğunlukla tercih edilmekte ve kullanılmaktadır.WordPress taşıdığı popüler algısının yanında bir o kadar hata ve sistem bozukluğu barındırmaktadır.Aslında hatalar hayatın her safhasında büyüklükle doğru orantılı olarak artıp azalmakta ama hiç bir zaman sıfırlanmamaktadır.

WordPress yapısı gereği profesyonel bir tarz sergilesede kah kullanıcı merkezli hataları, kah kodlamadaki sistematik hataları vermektedir.Bu hatalar binlerce olmasının yanısıra bizim bu yazımızda inceleyeceğimiz “Beyaz Sayfa Hatası” ismini verdiğimiz hatadır.

Öncelikle bu hatayı nerelerde hangi durumlarda aldığımızı listeleyelim.

  • POST – GET İşlemlerinde
  • Anasayfalarda
  • Admin Panelinde
  • Eklenti Ayarlarında
  • Sistem Ayarlarında

Yukarıdaki durumları çoğaltabiliriz.Ama bu bahsettiğimiz durumlarda bir anda karşınıza beyaz ekran geliyorsa burada irdelemekte olduğumuz hatayı alıyorsunuz demektir.

Şimdi bu olası durumun çözümlerine geçelim.

1. Yöntem
Beyaz sayfa hatasını yaşayanların büyük bir kısmı(ki bende bu kısım içindeyim) herhangi bir eklenti yüklendikten sonra bu hatanın alındığını söylemektedirler.Eğer sizlerde bu şekilde bu hatayla karşılaştıysanız eğer çözüm için “wp-content” klasörü içerisindeki “plugins” isimli klasörün adını “pung-bank” olarak değiştirip sitenize girmeyi deneyebilirsiniz.Eğer siteniz açılırsa sorun %100 eklentilerden kaynaklanıyordur.Daha sonra eklentileri tek tek pasifleştirerek hatanın hangisinden kaynaklandığını bulabilirsiniz.

2. Yöntem
WordPress’te kullanılan temalara özen gösterilmesi gerekiyor.Tema kaynaklı bir çok hata alındığı gibi beyaz sayfa hatasıda alınabiliyor.Eğer hatanızın sebebi eklentiler değilse temada olabilir.Buna çözüm olarak temanızı silip WordPress’in default temasını yüklemenizi söylemeyeceğim.O zaman yazımızın ilk satırlarında bahsettiğimiz özellikler WordPress için bir anlam ifade etmeyecek ve hazır sistem kullanmanın sebebini geçersizleştirecektir.Temadan temaya göre çözüm değiştiği için bir WordPress uzmanından temanız hakkında yardım edinebilirsiniz.

3. Yöntem
Eklentileri kontrol edip, temayı gözden geçirdiğimiz halde hata ortadan kalkmadıysa eğer 3. adım olarak çokta geçerli olmayan bir yöntem denemelisiniz.
“wp-config.php” dosyasını açarak “UTF-8” olarak kayıtlı ise “ANSI” diye güncelleyin.Eğer ki “ANSI” diye kayıtlı ise “UTF-8” olarak güncelleyip kaydedin.

4. Yöntem
Yukarıdaki adımların hepsini yaptığınıza rağmen sorun hala devam ediyorsa “wp-admin” ve “wp-includes” klasörülerini tekrar yükleyin ve deneyin.

5. Yöntem
Bu yöntemi okumanız düşük bir ihtimal olsa gerek.Çünkü yukarıdakileri yaptığınız taktirde sorun büyük ihtimalle çözülecektir.Ne olursa olsun sonuna kadar direnip bu yöntemi de okumak mecburiyetindeyseniz eğer sorununuzun temel kaynağını hostinginizde aramalısınız.Hosting firmanızla iletişime geçerek “php.ini” dosyasının “safe_mod(güvenlik modu)” durumunu “off” ise “on” olarak değiştirmelerini isteyiniz.

Bu 5 yöntem kesinlikle sizleri çözüme ulaştıracaktır.Ancak yinede olmadı derseniz eğer blog yazmanın en çok sevdiğim gösterişli tarifine geçebiliriz. 🙂
Bu son yöntem internet ortamında ölüm vuruşu olarak nitelendirilmektedir.%99’luk çözüm garantisiyle, tek seferde bu hatayı ortadan kaldırabilir ve hatta yukarıdaki 5 yöntemle vakit kaybetmeden bu tarifimizden vakit kazanabilirsiniz.
Haydi yaa Allah…
WordPress dosyalarından “wp-includes” klasörü içerisindeki “pluggable.php” dosyasını açıp başına aşağıdaki kodu ekleyiniz.

<?php ob_start(); ?>

Bu kodu olduğu gibi doğru klasöre yazdığınız taktirde sorun çözülecektir.Eğer hata almaya devam ediyorsanız atın, kırın, boşverin 😀

İyi çalışmalar dilerim…

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*