Derinlemesine yazılım eğitimleri için kanalımı takip edebilirsiniz...

Angular 4 İçin Yeni Bir Proje Oluşturmak

Merhaba,

Bu makalemizde Angular 4 için kullanacağımız yeni bir projenin nasıl oluşturulacağını inceleyeceğiz. “Aman hocam! Bir projeyi oluşturmak için ne gerek var makaleye!” dediğinizi duyar gibiyim. Doğrusu bendeniz Angular 4 için yapılan çalışmalarda genellikle başlangıcında bir tık ileri adımı olan proje oluşturma noktasında takılındığına ve zorlanıldığına şahit oldum. O yüzden milyonda birde olsa bu zahmeti yaşayan kim varsa ona da gereken ilmi yetiştirebilmek ve genele hitap edebilmek için bu içeriğin gerekliliğine kanaat getirdim.

Yeni bir proje oluşturabilmek için herşeyden önce Angular 4 – Angular CLI Kurulumu isimli makalede de değindiğim Angular CLI paketlerinin bilgisayarınızda kurulu olması gerekmektedir.

Angular CLI kurulumu yapıldıktan sonra istediğiniz herhangi bir dizine Angular 4 projesini oluşturacağınız klasörü açınız. Misal ben masaüstünde “Projem” isminde klasörü oluşturmuş bulunmaktayım ve Angular 4 projesini bu klasör içerisinde oluşturacağım.

Şimdi ardından “Başlat” -> “Komut İstemi” kombinasyonuyla komut penceresini açıyoruz ve aşağıdaki talimatları sırasıyla gerçekleştiriyoruz.

 1. Projeyi oluşturacağınız klasörün(bende ki masaüstünede oluşturduğum “Projem” isimli klasör) adresini kopyalayın.
 2. Kopyaladığınız klasör adresini komut penceresinde “cd” komutuyla beraber kullanarak o anki kullanıcıyı ilgili dizine locate edin.
  Angular 4 İçin Yeni Bir Proje Oluşturmak
 3. Gördüğünüz gibi ilgili dizine giriş yapmış bulunmaktayız. Artık burada yeni bir proje oluşturabiliriz. Bu işlem için aşağıdaki gibi bir kod yazmamız yeterli olacaktır.

  ng new [Proje Adı]
  

  [Proje Adı] verilen isme göre yeni bir proje oluşturulacaktır. Biz aşağıda ki ekran görüntüsünde de görüldüğü üzere “OrnekProje” isminde bir proje oluşturacağız.
  Angular 4 İçin Yeni Bir Proje Oluşturmak
  Haliyle bu komutu çalıştırdığımız zaman Angular CLI gerekli Angular 4 dosyalarıyla(tüm paketler) birlikte projenin iskeletini oluşturacağından dolayı sürecin neticelenmesi biraz zaman alacaktır.
  Angular 4 İçin Yeni Bir Proje Oluşturmak
  Neticede proje dosyaları ilgili klasörümüze yüklenmiş olacaktır.
  Angular 4 İçin Yeni Bir Proje Oluşturmak

Artık projemizin kurulumu bitmiştir. Sırada ilgili projenin Visual Studio Code tarafından existing edilmesi ve çalışma esnasında takibi sağlamamız için yayına alınması gerekmektedir. Eee tabi ki bu işlemide sonraki makalemizde ele alacağız.

O halde sonraki yazımda görüşmek üzere diyelim…
İyi çalışmalar…

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

3 Cevaplar

 1. 25 Mart 2018

  […] Angular 4 İçin Yeni Bir Proje Oluşturmak […]

 2. 26 Mart 2018

  […] Angular 4 İçin Yeni Bir Proje Oluşturmak başlıklı makalemizde Angular CLI ile bir Angular 4 projesi oluşturmuştuk. Şimdi ise […]

 3. 31 Mart 2018

  […] olarak Angular 4 İçin Yeni Bir Proje Oluşturmak başlıklı makalede gösterdiğimiz gibi bir adet kendinize Angular 4 projesi oluşturunuz. […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir