Derinlemesine yazılım eğitimleri için kanalımı takip edebilirsiniz...

İskenderun Deniz Er Eğitim Alayı Nasıl?

Merhaba,

Malumunuz askerlik vazifesini gerektiği şekilde yerine getirip vatani borcumu bitirmiş bulunmaktayım. Geçirdiğim süre zarfında yaşadığım anlardan ziyade(ki hangi birini anlatayım) nasıl ortamlarda ve o ortamların ne gibi getirisi yahut götürüsü oldukları üzerine kısa ama bilgilendirici bir aktarımda bulunacağım.

Biliyorsunuz ki; askerliğin ilk adımı olan acemi birliğine Hatay/İskenderun’da Deniz Er Eğitim Alayına katılarak atmış bulundum. İskenderun’a ilk adımımı attığım vakit acemi ocağı süreci boyunca kahrını çekeceğim yerden gelen o nemli ve sıcak havayla tanıştım. Bir gün önceden gitmenin verdiği rahatlıkla gezdik tozduk vs. derken bir gün sonra birliğe teslim oldum.

Ben olayı başından beri; kapıdan girecem ve “bak kardeşim şurası koğuşun, şurası yatağın, şu da yapacağın iş” diyerek bismillah çekeceğim bir muamele beklerken o kapıdan girdiğim günden taa ki acemi birliği bitene kadar hangi yatak benim, ne işi yapacağım vs. sorularının cevaplarını alamadan usta birliğine teslim oldum.

İskenderun; Türkiye’de denizcilikte er eğitim alayı bir tek İskenderun’da olduğundan dolayı birden çok tabur ve bölükten meydana gelmiş ve doğası gereği kalabalık teşkil eden bir birlik. Bu bölüklerden bir veya bir kaçı günah keçisi seçilir ve alaydaki çoğu zil zurna iş o bölüğe yaptırılır. İşte ben deniz bu şanslı bölüklerin başını çeken 3. bölükteydim ve 21 günün vermiş olduğu yorgunluğu üzerimden geriye kalan 160 günde yaptıklarımın yanında atamayacağım sürece bu bölükte başladım.

Velhasıl dünyanın tüm işi İskenderun’da ki bu alayda olduğunu gördüm ve 21 gün boyunca akla hayale sığmayacak şekilde eğitim ve fiziksel çalışmaya tabii tutuldu(k)m. Tabi bu süreçte, biri benim tercihim neticesi olan ve diğeride fizik kurallarına karşı mucizevi bir olayı cereyan ettiren iki anekdotu sizlerle paylaşacağım.

Askerde er gazinosu denen yeri çoğunuz duymuşsunuzdur. Adından da anlaşıldığı gibi içi bar pavyon tadında bir yer gibi sanılsa da aslında bir kaşarlı tostun varlığıyla yokluğu bir olan ve bir kaç masa ve kantinden ibaret olan konteynerdan bozma bir yerdir. Meşhur birliğimizde mevzu bahis olan yer bizim bölükten sorulduğu için bir kaç askerle birlikte es kaza benide er gazinosunda görevlendirdiler. Tabi bir kaç gün burada takıldık takılmadık derken, baktım ki diğer askerler silahlı ve silahsız olmak üzere eğitimler yapıyorlar ve ben “ulan askere bir kere geliniyor. zor mor ama bu eğitimlerde ter dökmeye geldim” diyerekten Allah’tan Anadolu çocuğu olmanın vermiş olduğu fıtratın getirisi olan bir gazla edebi bir şekilde belamı dilemiş oldum ve Allahta bu isteğime karşılık çavuşumuzun iznini vesile ederek beni bu eğitimlere soktu.

Şimdi buraya kadar herşeye eyvallah ama İskenderun’da ilginç olan bir durum vardı. Su yoktu. Evet… Havanın 270 fahrenayt hissedildiği bir diyarda kurulmuş birlikte su yoktu. Ama daha da ilginci su olmayan bu birlikte deli gibi koka kola vardı. Bir yudum su yok. Kola var. Hava 128 Kelvin. Bir gram su yok. Hava 192 Celsius. Kola var su yok. (Ee tabi ben bu süreçte kamara-yemekhaneden suyu temin ediyordum. Kendime yakın gördüklerime bu sırrı veriyordum 🙂 )

Anlayacağınız birisi kolayı hızlı ve seri satmanın yolunu vatan görevi yapmaya gelen evlatlar üzerinden planlamış ve oradaki havanın vermiş olduğu ileri derece susuzluk ve rehaveti ticarete dökmüştür. Neyse kim yapmışsa iyi kazanmıştır herhalde. Aferin.

Velhasıl bu şartlarda kendi istek ve irademle girdiğim bu eğitimlerde; kendime, beynime, aklıma ve kaderime yapmış olduğum divan edepsizliyatını yazıya aktarsam küfürden nobel ödülüne aday olabilirim.

Bu birinci nanemdi.

Bir diğer anekdotu ise onca olayın içinden fizik kurallarının aşılabilir olduğunu ıspatlar nitelikte olduğu için anlatmaya değer görüyorum.

Neymiş denetleme olacakmış(askerde hiçbir şey bitmez, denetleme hiç bitmez)… Eee… dediler banyonun fayansları arasındaki o çizgiler beyaz olacakmış… Eee… Neymiş onları manuel askerler kazıyacakmışda elle beyazlatacaklarmış… Eee… s***** *s***s***sd**as**** yapılacakmış. Tamam olur dedik.

Akşam oldu. 200 kişilik bölük 4 ekibe ayrıldı. Yarım saatlik aralıklarla banyolara girilecek, maden işletir gibi içerde çalışılacak ve o fayansların arası Cenabı Hakkın İzniyle beyazlatılacak. Biz bunun için varı yoğu, anayı babayı yari gardaşı geride bıraktık, bu millet bu evlatları yıllarca kimsenin şeyinde olmayan o fayansların arasını beyazlatmak için gönderdi. Hayouau!

Peki neyle beyazlatacaz komitanum?

Kiminin eline tornavida, kiminin eline çivi. Kimi ise tırnaklarıyla… (İzleyiciler Vay m* diyorlar)

Peki banyo nasıl?

Güzel bir dizayn. Ama yerle su dolu. Yaklaşık 2 cm su.

Hücum m*

Banyoya gruplar girer. Fayans araları kazınmaya başlar. Büyük mücadele. Kıran kırana bir saçmalıklar silsilesi. “Allahu belamızı verdi“, “biz ne günah işledikte bunu hak ettik“, “vereceğiniz görevin…” sesleri. Devlete ve millete değil, bir kişinin kişisel zevki uğruna bulunacak en son çözümsüzlükle girdik fayans aralarına…

Vee işte o an… Gördüm mucizeyi. Sürtünmeden kaynaklı suyun altından çıkan kıvılcımları. Vay m* dedi seyirciler.

Biz nasıl yere geldik. Dedirttiler.

Ve son günler yaklaştı. Kimse İskenderun’da kalmak istemiyor. Herkeş gitmek, bu diyardan ve buranın 170 Delisle hissedilen sıcaklığından kurtulmak istiyordu. Bende öyle. Tabi içimde bir korku var. 200 kişiden biri burada kalacak. Bu zulmü askerlik boyunca yaşacak. Acaba?

200 kişi arasından en iyi anlaşabildiğim, çok sevdiğim ve bir yandan koğuş arkadaşım olan adamı bıraktım İskenderun’da. Evet. Yan yatağımda yatıyordu. Beni teğet geçen İskenderun arkadaşıma denk geliyordu. Çok üzücüydü. O ise yıkılmıştı. Ben ise Gölcük Güvenlik Taburuna Muhafız olarak katılmak için yola çıkmıştım.

İşte İskender’un yoğun ve gayri tabii olaylarla geldi geçti. Arada çok detay var. Ama değmez bunları konu yapmaya. Gelene hayırlı olsun. Gidenin Allah yar ve yardımcısı olsun.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

5 Cevaplar

 1. Joel dedi ki:

  2000 li ka ç yaşında oluyor

 2. kmer dedi ki:

  benim askerlikte iskenderuna çıktı bu yazıyı okuyunca cidden soğudum

  • servet dedi ki:

   Benimdekide iskendruna çıktı yalnız bu yazıyı pek dikkate alma çok daha iyi yazılarda var morelini bozma bahriyeli olmakı sadece avantaj değil şanstır :=)

 1. 05 Mart 2018

  […] üzerinden bilgilendirici söyleşime devam ediyorum. Acemi birliği hakkında bir önceki yazıma buradan […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*