Derinlemesine yazılım eğitimleri için kanalımı takip edebilirsiniz...

Nasıl mıyım?

Ülkendeki Kuşlardan Ne Haber Vardır

Selam sevgili okurlarım, meslektaşlarım, kardeşlerim…

Nasıl mıyım?

Hani demiş ya şair;

Eyy Sevgili

Ülkendeki kuşlardan ne haber vardır…

diye… İşte böyle…

Hani; her daim olmak isteyipte sürekli kaybettiğim, hayaliyle nefes alıp, esen rüzgarından esinlendiğim o yolun, o davanın ülkesindeki kuşlarına hasret bir haldeyim.

Askerdeyim ama evimden uzakta değilim. Biliyorum uzun süredir ait olmadığım bir hayat içindeyim. O yüzden askerlikten ötürü yoktur bir şikayetim.

Sadece tek bir üzüntü kaynağım var. O da; yazılımdan ve çalışmalarımdan uzak kalmam. Bu askerlik öyle bir yer ki; sıvacısı, boyacısı, şöförü köreltmez… Amma velakin bizim gibi yazılımcıların bilgilerini her geçen gün ufalar durur. Bunu yaparkenden bir parçanız kopmuş gibi hissettirir insana. Biliyorsunuz ki, askerden önceki yıllarda ve gelmeden önceki son anlarımda yoğun bir mesai ile kâh çalışmalar üzerinde kâh makale içeriklerinde oldukça yoğun bir emek sarfediyorum. Ama gelin görün ki dostlar askeriyenin yoğunluk ve telaşından dolayı artık kendime sorduğum bazı soruların cevabını bile düşünerek vermek zorunda kalıyorum. Bu hiç iyi olmadı 🙁

Hani Cem Yılmaz demiş ya; “Askerdeyken 1 ile 1’i toplayamıyordum.” diye. Hah işte bende tam o kafadayım işte.

Geldiğimde yüksek bir tempoyla bilgilerimi tazeleyip kaldığımız yerden yola devam edeceğiz inşallah. Umarım bilgilerimi unutmam, umarım körelmem… Lütfen duanızı esirgemeyin.

Askerlik hakkında da merak edenler olacaktır. Bir iki kelam onların suallerinide cevapla süsleyelim.

Ben Gölcük Donanma Komutanlığında Güvenlik Taburunda Muhafız Erim. Haliyle bu koca garnizonun güvenliği bizden soruluyor. Mübarek burada gündüzleri amele geceleri SAT komandosuyuz. Genellikle G3, dolu şarjörler, çelik yelek ve miğfer ile yani anlayacağınız full mühimmatla 4 saat ayakta nöbetler tutmaktayız. “Yok artık, 4 saat ayakta nöbet mi olur” demeyin. Demeyin çünkü ben bizzat günlerce tuttuğum için bu soruya acayip gıcık oluyorum. Bunun mantığıda şu tabi; denizcilerde personel sayısı az olduğu için(ki buraya özel adamlar olduğumuzdan seçilmedik baştan söyleyeyim) karacılara nazaran kişi başına düşen nöbet saati daha fazla. Yani karacı adam 2 saat nöbet tutar. Biz 4 saat. Anamız ağlamıyor mu? Dibine kadar ağlıyor! Ama yapacak birşey yok. Peki bu kadar mı? Tabi ki de hayır. Yer yer 8 saatlik silahlı nöbetlere gidiliyor ve bunların dışında 12 saatlik nöbetlerimiz var. Bu nöbet olayının mantığı ve zahmeti üzerinde fazla durmak istemiyorum. Sadece şunu bilin ki, ben 4 saatlik full mühimmat nöbetlerle birlikte trafik, plaka kontrol vs. nöbetlerinin hepsini tuttum ve buradan çıkıncaya kadar tutmayada devam edeceğim. Şimdilik 12 saatlik nöbetler tutmaktayım. Gerektiği taktirde yasal çerçevede detay ve anıları sizlerle zamanla paylaşacağım.

Bunun dışında askerliğin mantığı 24 saat görevde olmamız. Yani burada uyumak bile görev. Adam şu saatte uyu dedi de sen uyumadıysan(ki öyle birşey mümkün değil) naynayninaynay. Ayrıca biz denizcilerin süsü püsü bitmiyor. Mıntıkaydı, osuydu, busuydu bunlar tamam ama birde ayriyetten yok çarşafıydı, yok siyah üniformasıydı, yok beyaz üniformasıydı, ütüsüydü ….. Askerliği bunlar zor kılıyor be dostlar.

Çok sevdiğim, hürmet ettiğim arkadaşlar ediniyorum, yemekler iğrenç, havalar soğuk falan filan işte şimdi durduk yere anı yazar gibi saçmalamayım. Anladınız işte bir şekilde geçinip gidiyoruz.

Aslında bu yazıyı kafamda planlamıştım ama çarşının telaşından dolayı kafam dağıldı. Yazmak isteyipte unuttuğum şeyler kaldıysa bir sonraki yazımda hatırlarsam bilin ki benim yaptığım askerlik değildir 🙂 öyle bir asker olamaz.

Neyse…

Arayıp konuşmak isteyenler ise bilsinler ki günün 4’te 3’ü telefonum kapalı. O yüzden normal mesaj atmanız yeterli olacaktır.

Bu muhabbetin ucu bucağı olmaz. O yüzden ben noktayı koyuyor, hepinize hürmet ve sevgilerimle selam saygılarımı iletiyorum.

Allahaısmarladık…


Dipnot :
Genede arada arayın la 🙂

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

8 Cevaplar

 1. Huseyin dedi ki:

  Allah yardımcın olsun inşallah senin için herşey iyi olur askerliğe gitmeyi bir kez daha düşüncem 😅

  • Gençay dedi ki:

   Selam Hüseyin…

   Askerliğe gitmeyi düşünme. Zamanı gelince git. Git ki hayatın kıymetini daha iyi anlayasın 🙂 Ha tabi birde aradan bir önce çıkarasın.

 2. MYıldız dedi ki:

  hocam Allah kolaylık versin.
  hayırlı teskereler dilerim.

 3. Zekiye Doğan dedi ki:

  Merhaba
  Okuyunca çok duygulandım. Rabbim yardımcınız olsun.Sizin videoları her gün düzenli seyrediyorum C# ve SQL öğrenmeye çalışıyorum.İnşallah en kısa zaman da Mvc videolarınızı da bekliyorum.
  Elinize sağlık videolar hiç bilmeyenler için ayrıntılı ve net. yazılımın mantığını ve kodların yorumunu anlamaya çalışıyorum.İnşallah başarırım.Videolarınız yardımcı oluyor çok teşekkür ederim.
  Sizi yanında hiç bir emanetin kaybolmadığı Rabbime emanet ediyorum.
  Hayırlı tezkereler.

  • Gençay dedi ki:

   Merhaba Zekiye Hanım…

   Güzel düşünceleriniz için teşekkür ederim. Allah razı olsun. Bol bol faydalanmanız dileği ve tez zamanda eğitimler ve çalışmalarda görüşmek temennisiyle.

   Sevgilerimle…

 4. Murat dedi ki:

  Merhaba Gençay,
  İçinde bulunduğun durumu anlıyorum. Ama dediğin gibi yapacak birşey yok. Sabırsızlıkla seni bekliyorum. Bilgilerini unutmayacağından eminim. Yotube kanalındaki tartışma bölümüne yazdım. Çalışmalarını heyecanla bekliyorum. Bu arada ben de C# Eğitimleri videolarını bitirdim. Devamında beraber ilerleriz inşaallah. Allah’a emanet ol.

  • Gençay dedi ki:

   Merhaba Murat,

   Geldiğimde 1 Aylık bir çalışmayla bilgilerimi tazeleyeceğim inşallah. Kaldığımız yerden yola devam edeceğiz. Şimdilik Allaha emanet.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*