Derinlemesine yazılım eğitimleri için kanalımı takip edebilirsiniz...

Node.js – Nodemon Nedir? Nasıl Kullanılır?

Merhaba,

Bir önceki Node.js’de Http Sunucusu Oluşturalım başlıklı yazımda Node.js’de nasıl server oluşturulduğunu ele almıştık. Bu içeriğimizde ise oluşturmuş olduğumuz server içerisindeki çalışmalarda bir değişiklik söz konusu olursa otomatik olarak serverı resetleyecek araç olan Nodemon paketini inceliyor olacağız.

Normal şartlarda sunucu kaynak dosyalarında değişiklik olduğu zaman bu değişiklik otomatik olarak yayına yansıtılmamakta, sunucuya reset atılması gerekmektedir.
Node.js – Nodemon Nedir Nasıl Kullanılır

Nodemon aracı ise manuel olarak sunucuya reset atmamıza gerek kalmaksızın yapılan değişiklikler neticesinde otomatik reset işlemini uygulayacak ve değişiklikleri yayına yansıtacaktır.

Nodemon Paketinin Kurulumu

Nodemon aracını kullanabilmek için öncelikle ilgili paketin aşağıdaki kod aracılığıyla entegre edilmesi gerekmektedir.

npm install -g nodemon

Paket yüklemesini gerçekleştirdikten sonra sunucuda Nodemon aracını aktifleştirmemiz gerekmektedir. Normalde sunucuyu aşağıdaki kod ile yayına almaktayız.

node script

Bu kod Nodemon aracını aktifleştirmeyecektir. Dolayısıyla aşağıdaki kod ile sunucuya açılış yaparsak ilgili aracımız aktif bir şekilde sürece dahil olacaktır.

nodemon script

İşte bu şekilde sunucudaki tüm değişiklikler Nodemon aracı tarafından takip edilecek ve gerektiği taktirde sunucu resetlenip yenilikleri hali hazırda yayına sunulacaktır.
Node.js – Nodemon Nedir Nasıl Kullanılır

Sonraki yazılarımda görüşmek üzere…
İyi çalışmalar…

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*