Derinlemesine yazılım eğitimleri için kanalımı takip edebilirsiniz...

SEO – Anchor Text Nedir?

Önemli bir SEO terimide olsa, SEO Master’ların dikkat ettiği gibi genellikle SEO ile ilgisi olmayan web sahiplerinin de kullanıdığı bir yapıdır.İnternet ağında ki forumlarda, blog yorumlarında veyahut başka platformlarda sitenizin adresini paylaşmak en tabii reklam içgüdülerimizin eseridir.Lakin paylaşılan adreslere verilen isimlerde farkında olmadan SEO için büyük önem arz eden tekniği kullanmış olursunuz.Bu teknik, linke verdiğiniz isim yani Anchor Text olarak nitelendirilen terimin ta kendisidir.

Örnek olarak,
www.gencayyildiz.com sitesinin adresini ben bloğumda link vererek yayınlayacağım.
Gençay Yıldız’ın Kişisel Web Sitesi
Gördüğünüz gibi kaynak olarak belirtilen adres “Gençay Yıldız’ın Kişisel Web Sitesi” cümlesiyle isimlendirilmiştir.İşte buna SEO alanında Anchor Text denmektedir.

Arama motorları, linklerin Anchor Text değerlerini değerlendirerek, o linkin kaynak adresine yorumlamaktadır.Demek istediğim, başka sitede tanımlanmış bir linkin Achor Text değerleriyle arama gerçekleştirirsek eğer Google link verilen kaynak siteyi, Anchor Text değerinde indexleyecektir ve arama listelerine bu durum yansıyacaktır.

Yani A sitesine B Anchor Text değerinde link verirsek, bundan sonra Google’da B diye aratırsak üst sıralara çıkacaktır ve A sitesi B kelimesi için indexlenecektir.

Benden tavsiye,
Google indexleme işlemlerinde PageRank(PR)’ı yüksek siteleri tercih eder.PR değeri yüksek olan sitelere web sitenizin linkini bırakacak şekilde yorumlar yapınız.Anchor Text’i uygun ve hedeflediğiniz kelimeler üzerinde seçmeyi unutmayınız.Link adını sitenizin içeriğinden bağımsız olmamasına dikkat ediniz.Sitenizle alakalı olmayan isimler yazmanız SEO açısından sizlere hiç bir getirisi olmayacaktır.Lakin cezasıda olmayacaktır.Bunun sebebi, SEO rekabet alanıdır ve sizi düşürmek için rakipleriniz bilinçli bir şekilde bu yöntemi uygulayabilirler.O yüzden Google olası bu durumu göz ardı etmektedir.

Son olarak her sitede hedefinize uygun farklı kelimeler seçiniz.Ama gaye ve anlam şaşmamalı.Sitenizin içeriğiyle alakalı birden fazla kelime öbeği bir araya getirmek hiçte zor olmayacaktır.

İç Bağlantılar(Internal Links)
Bir domain adresi adı altında bulunan sayfalara link verme işlemidir.Google botları tarafından bir içerikte bulunan linkler aldıkları Anchor Text değerleriyle birlikte indexlenme işlemine tabi tutulurlar.

Dış Bağlantılar(External Links)
İnternet ağında bulunan herhangi bir platformdan sitenize verilen bağlantıları simgeler.

Faydasını görmeniz dileğiyle..

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir