SEO Mantığı – Google Indexleme Mantığı

Her yeni site sahibinin tatlı heyecanlarından biriside zenginleşen içeriğin Google tarafından farkına varıldığını görmek.Yani içeriklerin Google’a indexlendiğini bilmek.Google sistematik olarak, anlık milyonlarca kişinin dolaştığı internet ağını kısa sürede tarayabilecek kadar kaliteli ve bir o kadar da performanslı çalışmaktadır.Tabiki de yeni açılan bir sitenin Google tarafından optimum zamanda farkedilmesi biraz güç olabilir.Lakin sitemizin indexlenmesini elle müdahale ederek hızlandırabilir ve Google’a daha hızlı bir şekilde tanıtım yapılabilir.Gelin şimdi bu yolları irdeleyelim.

Öncelikle yeni açılan bir sitenin Google’a nasıl yaklaşımda bulunacağını yorumlayalım.
Google İlk Indexleme Müzakeresi
Hani SEO mantığını temel olarak tabii yollardan ibaret olduğunu varsaymıştık.Bu varsayım üzerinden düşünürsek eğer, SEO’nun ne kadar nazik bir emek olduğunu anlayabiliriz.

Google ilk indexlemede müzakeresini şu örneklendirmeyle açıklamak daha doğru olacaktır.
Yeni kişilerle tanışırken ilk intibaya hepimiz dikkat ederiz.Tanıştığımız şahıs kişiliğini, hayatımızın edebiyatına uygun yansıtırsa eğer bizi büyük oranda kazanmış olur.Haliyle Google’da ilk sitelerden böyle bir intiba beklemektedir.Yeni açılan bir site, temel olarak SEO prensiplerine uygunluk gösteriyorsa Google tarafından sevilir.
Eğer tanıştığımız şahıs intibahında yapmacıklık sezdirirse, kendimizi o şahsa karşı bir önyargı ya da benzeri bir bilinçle adapte ederiz.Benzer olarak Google, yeni açılan bir sitede BackLink olayını abartılmış ve yeni açılmış bir sitede olmayacak kadar popülarite ve reklam kokusu algılarsa önyargıyla bakabilir ve filtrelemeye alabilir.
Son olarak tanıştığımız şahıs kendini övüp, göz dağı vermeye kalkarsa yani sürekli kendinden bahsedip direkt rengini belli ederse artık o kişiye göreceli olarak nasıl bakılır bilemiyorum 🙂
Lakin bu durumada benzer olarak yeni açılan bir sitenin(aslında bu durum sadece yeni açılmasıyla alakalı değil, sitenin içerik ve genel yayın sürecini ilgilendirir) Google’a karşı indexlenme ve sıralanma boyutu anahtar kelimelerinin kalitesi, içerikle alakası ve rekabetiyle paralel bir durum teşkil etmektedir.Eğer bunlarda bir abartı ya da göz dağı görülürse zararı sizin siteniz aleyhinize olacaktır.

Siteyi Google’a Manuel Olarak Eklemek
Bu konu hakkında önceden yazmış olduğum SEO Mantığı – Popülarite başlıklı yazımda, “Google siteden nasıl haberdar olur?” alt başlığında incelemiştik.Burada tekrardan değinmek yersiz zahmet olacaktır.

Yeni Açılan Siteye, Daha Önceden Indexlenmiş Bir Siteden Link Vermek
Yeni açılan bir sitenin hızlı bir şekilde indexlenmesi için güzel yöntemlerden birisidir.SEO’ya işleyişi mantıksal olarak şöyledir.Index almış sitelere sürekli Google tarafından botlar gönderilmektedir ve yeni ya da güncellenmiş içerikler taranmaktadır.Haliyle yeni açılan sitemizin linkini böyle bir siteye verirsek, botlar bu site sayesinde yeni sitemizin adresinden haberdar olacak ve indexleme işlemleri normalinden daha performanslı hale getirilecektir.

Google Webmaster Araçlarından Destek Almak
Yeni açılan siteyi Google Webmaster araçlarına ekleyerek, Google denetimi altında ve yardımıyla çok sağlam SEO uygulaması yapabilir ve indexleme işlemlerine tabi tutabilirsiniz.Bu konuya ilerideki yazılarımda detaylı olarak değinilecektir.

Hızlı Indexleme Taktikleri
Yeni açılan bir site içeriğinin indexlenmesi bazen anlık bir mesele, bazende günleri ya da haftaları alan bir zamandan ibaret olabiliyor.Tabi bu durumu hızlandırmak için bazı taktikler mevcut.Şimdi onlardan bahsedelim.

 • Güncel ve İstikrarklı İçerik Paylaşımı : Google botları bir siteye güncellenme potansiyeline göre giriş yapmaktadırlar.Bir site içerik paylaşımı ve güncellemesini uzun vadeli zamanlarda yapıyorsa, Google botları bu duruma alışkanlık gösterip uzun vadeli zamanlarda siteye uğrayacaktır.Sürekli ve istirarlı bir şekilde içerik güncellemesi mevcut ise, botlar o istikrara ayak uydurucak ve sitenizin indexini arttıracaktır.
 • İmleme Siteleri : Genellikle en çok içerik girilen ve bundan dolayı Google botlarının hiç çıkmadığı siteler imleme siteleridir.Sitenize eklenen bir içeriğin linkini bu sitelerde yayınlamanız, Google tarafından o içerik hakkında daha hızlı haberdar olunmasını sağlayacak ve index sürecinizi büyük ölçüde hızlandıracaktır.
 • Sosyal Ağlar : Günümüzdeki Sosyal Ağların gücünü bilmeyenimiz yoktur.Düşünsenize, her hangi bir içeriği Google’a indexletip üst sıralarda çıkarabilmek için SEO mantığını günler hatta aylarca yazıp çizerken, Sosyal Ağlar sayesinde bir tıklamayla milyonlara ulaştırabiliyoruz.Sosyal ağlar, Indexleme neticesinde büyük bir etkendir.
 • Ping Servislerinden Yararlanın : İnternet ağında yeni yayınlanan yazılar hakkında arama motorlarına haber gönderen sitelerdir.Sitenizin yazılımsal alt yapısı ping servislerine iletişim destekliyorsa ayarlarınızı yapmanız Google’a index açısından faydalı olacaktır.Eğer ping servislerine iletişim destekleyen hazır yazılım kullanmıyorsanız, manuel olarak elle yazabilir ve kullanabilirsiniz.
 • Site Haritası(Sitemap) Oluşturma : Site haritası(Sitemap) isminden de anlaşılacağı üzere bir web sitesindeki taranacak URL yapılarının bilgilerini hiyerarşik olarak veren bir listedir.Sitemap sayesinde Google site içeriğini daha hızlı index işlemine tabi tutar.Google Web Master Araçlarına Sitemap nasıl ekleneceğini ilerideki yazılarımızda bahsedeceğiz.
 • İçerik Güncellemesi : Sitemiz içinde önceden eklenmiş bir yazı ya da herhangi bir içerik üzerinde güncelleme işlemi Google botlarını sitenize odaklayacaktır.Bir kelime ya da materyal değiştirirseniz eğer Google botları bunları fark edecek ve bu duruma aşinalık göstererek daha kısa sürelerde siteyi ziyaret edeceklerdir.
 • Ziyaretçilerden Yorum Alın : Yayınlanmış içerikleriniz ziyaretçilerin yorumlarına açık olması SEO açısından faydalıdır.Google açısından bir sayfadaki içeriğe yapılan her yorum o sayfanın içeriği için yeni bir ekleme olduğu için güncelleme olarak görülecektir ve Google botları daha süratli gel git yapacaklardır.Hatta bir ipucu vermek gerekirse, sitenizdeki içeriklere başkasıymış gibi kendinizde yorum yapabilir ve SEO amacınıza hizmet etmiş olursunuz :)Güncel ve bir o kadar da ziyaretçi kitlesine hitap eden siteler haliyle Google botlarının aralıksız vakit geçirdiği platformlardır.Böyle sitelere kendi sitenizin ismini duyuracak şekilde yorum yapmanız haliyle Google botlarını direkt sitenize yönlendirecek ve daha çok ve seri index işlemine destek vermiş olacaksınız.
 • Son Eklenen Yazılarınızı Listeleyin : Sitenizde yan menü ya da başka bir yerde son eklenen yazıları listelemeniz faydalı olacaktır.Bunun sebebi, farklı bir içerik için gelen Google botları, Son Yazılar listesinde bulunacak olan yeni eklenmiş içeriklere hızlı bir şekilde ulaşabilecek ve index işlemine tabi tutabilecektir.
 • Site Anasayfasını Güncel Tutun : Günümüz sitelerinde genellikle anasayfa tüm içeriği özetler nitelik taşımaktadır.Son eklenen yazılar, yorumlar, değişiklikler ya da güncellemeler vs. anasayfada bulunması Google botlarını lehinize daha da serileştirmektedir.
 • Benzer Yazıları Listeleyin : Siteniz içinde birden fazla içerik bulunabilir.Bir yazıya benzer ya da alakadar eder farklı yazılarda bulunabilir.İçerik sayfalarında benzer yazıları listelemeniz Google botlarını o yazılara yönlendirir ve sitenizde daha çok zaman geçirmelerine katkı sağlamış olunur.Sonuçta Google botlarının sürekli ziyaretçimiz olarak bulunması bizim için oldukça olumlu neticeler doğuracaktır.
 • Etiketler(Tags) Ekleyin : Yazılarımızı ilgilendiren isimlerde etiketlersek eğer, Google botları tarafından o etiketler altında bulunan yazılarımız gezilecek ve indexleme işlemine tabi tutulacaktır.Etiket sayfalarıda bu işlemlere tabidir.

Bu ve buna benzer taktikler geliştirerek SEO alanında farkınızı ortaya koyabilirsiniz.
Şimdi buraya kadar içeriklerimizi Google tarafından indexletmek için uğraştık.Peki ya index silmek nasıl olacaktır?
Indeks Silmek
Arama motorları bir sitede gördüğü sayfa ve içerikleri hiç durmadan indexleme huyuna sahip.Bazen istemediğimiz sayfaların arama neticelerinde çıkması bizi olumsuz bir durumda bırakabilir.Böyle durumlarda arama motorundan o indexi kaldırmak isteyebiliriz.

Konuya girmeden önce şunu düşünelim.Hangi durumlardır ki, arama motorundan index sildirecek kadar önemli olsun?

 • Önceden yayınlanıp saha sonra kaldırılan içerikler olabilir.Örnek olarak bir E-Ticaret sitesinde A ürünü satıldığını düşünelim.Bu site A ürünüyle alakalı bir sayfa açıp içerik oluşturacaktır.Arama motorları da bu içeriği indexleyip, arama neticelerine yansıtacaktır.Bu E-Ticaret sitesi, A ürününü stoklardan kaldırıp satışını sonlandıracaksa eğer sitedeki sayfadan da yayınını kaldıracaktır.Bu durumda arama motorlarında olmayan bir içerik indexlenmiş olacak ve arama sonuçlarında listelenecektir.Bu tarz sayfaların kaldırılması SEO açısından oldukça önemi vardır.
 • Başka siteler tarafından sitenize harici linkler verilebilir.Bu harici linklerden sitenizde bulunmayan bir içeriğe yönlendiren olabilir.Haliyle bu linki arama motorları indexleyeceğinden dolayı kaldırmanız gerekebilir.
 • Site adres değişikliği olabilir.
 • Yönetim(Admin) panelinin linkleri indexlenmiş olabilir.Bu durumun ne kadar kötü sebepler doğurabileceğini düşünün.

Yukarıda, arama motorlarından index silmenin belli başlı durumlarından bahsetmiş olduk ve bu durumlardan 2 maddeye odaklanıp olası durumlarını irdeleyelim.

Başka siteler tarafından sitenize harici linkler verilebilir.Bu harici linklerden sitenizde bulunmayan bir içeriğe yönlendiren olabilir.Haliyle bu linki arama motorları indexleyeceğinden dolayı kaldırmanız gerekebilir.

Bu yazımızda bu madde için şöyle bir soruyu cevaplandırabilirsek eğer, bu alanda SEO’ya daha geniş bir açıdan bakabiliriz diye düşünüyorum.

Hangi durumlarda sitemizde olmayan bir içeriğe link verilmiş olur? ya da yönlendirme gerçekleştirilebilir?

 • Daha önceden sitemizde olan bir içerik silinmiş ise,
 • Yazılımsal kodlama hatalarıyla

sitemizde olmayan içeriğe link verilmiş olabilir.

Peki index silmek literatürde ne demektir bunuda düşünmek gerekiyor.Farklı amaçlar doğrultusunda arama motorlarından indexlenmiş sayfaları kaldırmanın icraat babında faaliyetleri farklıdır.
Burada bahsetmek istediklerime şöyle değinebiliriz;

 • Bir siteyi tamamen arama motorlarından temizleme,
 • Site başka adrese taşındığı zaman var olan indexler silinip yerine yeni adresteki indexlerin alınması.Ya da indexlerin aktarılmasıda diyebiliriz,
 • Bir sitede yayınlanmış bir içeriğin indexini silmek

Bir sitede var olmayan linklerin arama motorlarında varmış gibi listelenmesi o sitenin SEO çatısını çökertir ve arama motorları tarafından spam olarak işaretlenebilir.Diğer bir açıdan bakarsak eğer, ziyaretçi kitlesi tarafından olumsuz bir yargıya sebep olabilir.Bu yüzden dolayı bu tarz sayfaların kaldırılması, takibi çok ama çok önemlidir.

Index Silme Yöntemleri

 • Web Master Araçları Yapılandırması : Web Master Araçları yardımıyla, kendi siteniz hakkında arama motorları analizi yapabilir, bilgi edinebilirsiniz.
 • Robot.txt Dosyası : Siteniz için Robot.txt dosyası oluşturup, arama motorlarına siteniz hakkında müdahalede bulunabiliyorsunuz.Bu dosyada yaptığınız ayar neticesinde arama motorlarından istediğiniz içeriği ya da kategoriyi kaldırabilir veya arama motorları botlarına erişim engelleyebilirsiniz.Aşağıda robot.txt dosyası sayesinde yapabileceğiniz belli başlı kriterlerin kodlarını paylaşmakta fayda var.
  Eğer tüm siteyi silmek istiyorsanız;

  User-agent: *
  Disallow: /
  

  Sadece istenilen sayfa ya da kategori vb. gibi linkleri silmek istiyorsanız;

  User-agent: *
  Disallow: / http://www.bilmemne.com/silinecek-link.htm
  Disallow: / http://www.bilmemne.com/silinecek-kategori/
  

  Eğer ki derdiniz Google resimli aramalardaki indexleri kaldırmaksa;
  Sadece tek bir resim için,

  User-agent: Googlebot-Image
  Disallow: /images/resim.jpg
  

  Tüm resimler için,

  User-agent: Googlebot-Image
  Disallow: /
  
 • Meta Kodu Ekleme : Sitenizi arama motorlarından komple silmek ya da belli başlı içerikleri silmek için meta robots koduda ihtiyacınızı görecektir.
  <meta name="robots" content="noindex, nofollow">
  

  Yukarıdaki kodu yerleştirdiğiniz sayfaya arama motoru botu kodu yerleştirdikten sonraki ilk gelişinde o içeriğin linkini arama motorundan kaldıracaktır.Eğer tüm sayfalara yerleştirirseniz arama motorlarından siteniz silinecektir.Eğer ki, tüm arama motorlarından index silmek istemeyip belli başlı arama motorlarından index kaldırmak istiyorsanız dilediğiniz sayfaya aşağıdaki kodu koyabilirsiniz.(Aşağıdaki kodda Google arama motoru örneklendirilmiştir.)

  <meta name="googlebot" content="noindex, nofollow">
  

  Yukarıda örnek kodlar içeriklerinde bulunan “noindex” komutu, o kodun eklendiği sayfanın linkini Google aramalarında göstermeyecek anlamına gelmektedir.”nofollow” komutu ise, o kodun eklendiği sayfanın içeriğine arama motoru botlarının gelmesini engelleyecektir.

  Bildiğiniz gibi, silinmiş bir siteyi arama motorları(özellikle Google) bellekleyip hafızada tutabiliyor.Bu bellek bilgisinide silmek istiyorsanız aşağıdaki kodu ilgili içerikte paylaşmanız yeterli olacaktır.

  <meta content="noarchive">
  
 • Htaccess Düzenlemesi :
 • Htaccess düzenlemesinin temel sebebi, adresi değişmiş bir sitenin ziyaretçi kitlesinde hiç bir azalma gözükmeksizin yeni adrese yönlendirme ve eski adrese bağlı indexlerin yenisiyle değişmesini sağlamakta ve neticelendirmektedir.

  Htaccess ile 301 yönlendirmesi yapılarak siteyi başka adrese yönlendirebiliriz.Açılmayan sayfalarda da 404 sayfası oluşturulabilir.

  Eski adresi yeni adrese yönlendirmek için aşağıdaki kodu kullanabiliriz.

  Redirect permanent www.eskiadres.com/ www.yeniadres.com
  

Evet, artık Google indexleme mantığı çerçevesinde, indexsin önemini ve arama motorlarındaki indexlerin yönetimi hakkında bilgilendirme yapmış olduk.Artık makalemizi burada sonlandırma zamanı.

Faydalanmanız dileğiyle..
Bir sonraki yazımda görüşmek ümidiyle..
İyi çalışmalar…
Yardımcı Kaynak : Gülten, Kaan (2012), Uzmanından SEO (Yayınlandığı Yer: dikeyeksen).

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

10 Cevaplar

 1. su arıtma dedi ki:

  gerçekten açıklayıcı ve faydalı bir yazı yazmışsınız baştan sona kadar sıkılmadan okudum teşekkür ederim

 2. Askı Bandı dedi ki:

  Emeğine sağlık çok güzel bilgilendirici bir makale olmuş Ellerine sağlık…

 3. ozan dedi ki:

  verdiğiniz bilgiler karşısında sitemizde daha başarılı olduk teşekkür ederiz

 4. Kemalettin dedi ki:

  Anlatılanlar oldukça faydalı ama en önemli şey google ı aldatmaya çalışmamak ve özgün olmak 🙂

 5. Benim kuzenim bu blogu tavsiye etmişti. Böyle ayrıntılı bilgiler sunduğunuz için teşekkür ederim. Güzel ve tamamlayıcı bir makale olmuş.
  Bence şu anda burada çok güzel bir yazı paylaştınız. Bu web sitesinin sahibine gerçekten müteşekkirim.Paylaşım için teşekkür ederim

 6. Bence ?u anda burada çok güzel bir yaz? payla?t?n?z. Bu web sitesinin sahibine gerçekten müte?ekkirim.Payla??m için te?ekkür ederim

 7. Bence ?u anda burada çok güzel bir yaz? payla?t?n?z. Bu web sitesinin sahibine gerçekten müte?ekkirim.Payla??m için te?ekkür ederimss

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.