Derinlemesine yazılım eğitimleri için kanalımı takip edebilirsiniz...

SEO Terimleri

Bir önceki yazımda SEO alanına giriş yapmış bulunmaktaydık.Bu yazımda SEO terimlerine değinmek istiyorum.SEO terimlerine hızlı bir şekilde anımsayacak kadar aşina olursak bundan sonraki yazılarımda SEO sanatına giriş yapacağız 😉

On page SEO : Site içi, sayfa bazlı SEO çalışmasıdır.Bir web sitesinin kodlama yapısını, tasarımını, resim ve link gibi öğelerin kullanım şekillerini kapsayan SEO terimidir.
Off page SEO : Site dışı SEO çalışmasıdır.Başka sitelere link verme, sosyal medya kullanmak gibi sitemiz dışındaki bütün faaliyetleri kapsayan SEO terimidir.
Google Caffeine : Bildiğimiz gibi kullanıcıların ve biz programcıların gözde arama motorlarından birisi Google amcadır.Google amca, arada sırada algoritmik yapı değişikliğine girmektedir ve bu değişiklik eylemi neticesinde oluşan yeni algoritmaya bir isim verilmektedir.Caffeine Google amcanın son algoritmasının ismidir.
Pagerank : Google arama motorunda sıralama açısında hiç bir önemi ve etkisi bulunmayan PageRank sistemi , sitelerin link giriş ve çıkışlarına göre derecelendirmedir.
Trustrank : Çalışma ve değerlendirme mantığı tam olarak anlaşılmamış bir değerlendirme sistemidir.SEO’ya doğrudan etkisi vardır ve sitelere doğal yapıdaki çalışmaları neticesinde puan verilmektedir.Üstteki Pagerank değerine biz kullanıcılar tarafından rahatça müdahale edebiliyor ve sonucu değiştirebiliyoruz ancak Trustrank değerine müdahalemiz biraz kısıtlı olacaktır.
Webmaster : Web site geliştiren kişidir.Şunu bilmemiz gerekiyor ki, Webmaster’lar önceden geliştirdikleri sitenin SEO bakımını yapmaktalardı.Ancak zamanla SEO alanı gelişti ve ayrı bir emek haline geldiğinden dolayı Webmaster’ların yaptığı sitelere SEO uzman ya da danışmanları SEO bakımı uygulamaktadır.
Domain : Domain bir sitenin ip adresine karşılık gelen sözel bir adrestir.Örnek olarak “www.gencayyildiz.com“.
Bir domain adresi iki kısımdan oluşmaktadır.Bu kısımlar aşağıdaki tabloda gösterilmektedir.

Domain
www.gencayyildiz.com
Domain Adı Uzantısı
gencayyildiz .com

Aynı domain adında birden fazla adres alınmaz.Ancak aynı uzantı adında birden fazla domain alınabilir.Domain adı aynı, uzantılar farklı biçimde de adresler alınabilir.
Hosting : Günümüzde bir sitenin olmasında iki ana unsur Domain ve Hosting’dir.Domain nedir yukarıda bahsetmiştik.Hosting ise, domain adresi girildiği zaman tarayıcıda hangi materyaller gösterilecekse o materyallerin tutulduğu alandır.Yani bir web sitesinin bütün dosyalarının(resim, müzik, html, aspx, php vs.) tutulduğu alandır.
Home Directory : Site dosyalarının bulunduğu Hosting’in ana dizinidir.
Link : Terminolojik açıdan bahsetmeye lüzum görmüyorum.Bir adrese yönlendiren URL yapılarına link denir.Ya da tıklanabilir metinler.
Link Farm : Link havuzu diye tabir edebileceğimiz sistemlerdir.Birbiriyle alakasız, binlerce linkin bir arada bulunduğu sayfalardır.Böyle bir siteye sayfanızı eklemek SEO tarafından aleyhinize bir icraat olacaktır.
Inbound Links : Başka sitelerden sitemize ya da sitemizdeki herhangi bir sayfaya verilen URL bağlantılardır.SEO açısından hem ne kadar çok bağlantı olduğu hem de etkili kullanımları çok önemlidir.
BackLink : Inbound Links’ten tek farkı sitemizin kendi içindeki başka sayfalara da verdiği linkler içinde kullanılabilir olmasıdır.BackLink kontrolü Google ve Yahoo için farklı yapılardadır.Google BackLink niteliğine göre dikkate alarak BackLink yansıtmaktadır.Yahoo ise her türden linki dikkate alarak listelemektedir.Google BackLink sayısını öğrenmek için “link:gencayyildiz.com“, Yahoo BackLink sayısını öğrenmek için ise “siteexplorer.search.yahoo.com” adresine girip inlinks adıyla öğrenebilirsiniz.
Outbound Links : Sitemizden dışarıya verilen linklerdir.”Harici Link” ya da “Link Çıkışı” gibisinden isimlendirilmektedir.Verilen linklerin kalitesine göre SEO optimizasyonun da lehimize işlemektedir.
Pay-Per-Click : Genel tıklama başına komisyon veren internet reklamcılığıdır.Bkz:Adsense
Search Engine Friendly : Arama motoru dostu anlamında olan bu terim sitemizin link yapılarının SEO’ya uygun olup olmadığını denetlemektedir.
Spam : Arama motorunu aldatmaya çalışan herhangi bir şeye Spam denir.Hedef kitleyi göz ardı edip öncülüğü sıralama olan etik olmayan çalışmalardır.Böyle bir durumda adres ya arka sayfalara atılır.Ya da tamamen listeden silinmektedir.Arama motorlarının yakalayamadığı durumlarda kullanıcı tabanlı raporlanabilir ve manuel olarak gözlem altına alınabilir.
Spider : Google arama motoru botlarının genel adıdır.Bir diğer adı anlaşılacağı üzere örümcektir.Sitelerdeki sayfaları dolaşarak verileri analiz eder ve Google arama sonuçlarına yansıtır.Örümceğin ne zaman geldiği ya da geleceği belli değildir ancak sitemiz ne kadar güncelse o kadar sık geleceği kesindir.
Hit : Sitemize gelen günlük ziyaretçi sayısını tanımlamaktadır.Google Analytics gibi programlar eşliğinde günlük ve aylık raporlar neticesinde bilgilendirme alınıyor ve hit takibi yapılıyor.
Anlık Hit : Anlık olarak ölçülen hitlerin sayısı.
Tekil Hit : Birbirinden farklı kullanıcıların sayıldığı ziyaretlerdir.Siteye gelen kişi tekil hite yansıyacaktır.Ancak birden fazla ziyareti dikkate alınmayacaktır.
Çoğul Hit : Bir kullanıcının siteye birden fazla ziyareti sayılmaktadır.Total olarak çoğul hiti vermektedir.
Broken Link : Sitemizde ki link yapılarının bozuk, hatalı ve açılmayan hallerinde kırık link olarak tabir edilir.SEO açısından olumsuz bir etki yaratırlar.Daha önceden sitede bulunan linkler yapısal değişikliğe uğrarsa eğer kırık link olarak algılanabilirler.Haliyle SEO’da negatif etkilenmiş olacaktır.Bu linklerin çeşitli araçlar kullanılarak temizlenmesi gerekmektedir.
Meta Tag : Site ile ilgili bilgilerin verildiği fişlerdir.Site açıklaması, anahtar kelimeler, coğrafi konum, sahibi, yazarı, yazılımı, versiyonu vs.Bu fişlere dikkat edilmesse eğer, hatalı kullanımdan dolayı site Spam olarak algılanır.
Description Meta Tag : Site açıklamasıdır.Bu etikete verilen değer aramalara yansıdığından dolayı kullanıcıya hitap etmektedir.Gerçekçi, siteyi tanıtan, açıklayan ve doğru bilgiler yazarak kullanıcıları sitenize çekebilirsiniz.SEO açısından çok önemlidir.Bir sitenin her sayfasında ayrı ayrı Description ve Keywords değerleri girilmelidir.Dikkat etmemiz gereken noktalardan biri, Description etiketi uzunluk olarak 260 karakteri geçmemelidir.
Keywords Meta Tag : Anahtar kelimeler belirtilir.Sayfanın içeriğiyle alakalı belirli anahtar kelimeler neticesinde arama motorlarında listeye yansır.SEO konusunda ilk zamanlarda can alıcı olan bu özellik zamanla aktifliğini yitirmişdir.Günümüzde arama motorlarında sıralama konusunda pekte aktif değildir.
Keywords : Anahtar kelimelerdir.Sitemizin içeriğiyle alakalı anahtar kelimeler SEO açısından oldukça önemlidir.Bir sitede anahtar kelimeler başlıkta, meta etiketlerinde, içerik alt etiketlerinde, titlelarda ve alınan linklere ait metinlerde(yani anchor textlerde) bulunması gerekmektedir.
Keyword density : Anahtar kelime yoğunluğudur.Site için SEO’da kullanılmaktadır.Sitede anahtar kelimeler belirli oranlarda kullanılması gerekir.Bu oranlar anahtar kelimenin rekabet zorluğu ve kullanılan bölümlerin yapısına göre değişmektedir.Örneğin sayfa başlığında %20-30 arasında değişebilirken, içerikte %3-7 arasında kullanılması gerekiyor.
Filtre : Google’ın etik olmayan siteleri tespit ettiği yöntemdir.Filtre, sitedeki hata düzeltilene kadar karantinaya alınır.
Sandbox : Google’ın en büyük ceza yöntemidir.Aşırı ve abartılı bir SEO uygulanmış siteler bu cezayı görebilirler.Genellikle yeni siteler bu cezaya çarptırılır.Farkındaysanız, doğallıktan ve doğruluktan kaçarsanız Google’ın dürütslük abidesiyle karşı karşıya kalırsınız.
İndex : Sitenizdeki sayfaların arama motorlarında listelenmesini ifade eder.Yeni ya da güncel bir sayfanın arama motorlarına eklenmesi o sayfanın indexlenmesi olarak tabir edilmektedir.
Google Bot : Google örümcekleri dediğimiz botlardır.Bu botlar sayesinde yeni ya da güncel bir sayfa analiz edilip arama sonuçlarına yansıtılır.
Google Dalgalanması : Arada denk gelen Google algoritmik değişimin neticesinde sıralama değişikliğidir.
Link Değişimi : İki farklı sitenin birbirleriyle link değişimi yapmasına denir.SEO açısından büyük katkısı vardır.”Karşılıklı Link Değişimi” ve “Çapraz Link Değişimi” olmak üzere iki yöntemi mevcuttur.
Karşılıklı Link Değişimi : İki farklı sitenin birbirleriyle link değişimi yapmasına denir.
Çapraz Link Değişimi : İki farklı sitenin farklı siteler üzerinden link değişimi yapmasına denir.
Alt Tag : Arama motorları resimleri neye göre sıralar?Resimlerin içerikleri olmadığından dolayı arama motorları resimleri Alt etiketlerine göre okumakta ve sıralamaya tabii tutmaktadır.Alt etiketi resim açıklaması olarakta görülebilir.SEO ve sıralama açısından oldukça önemli olan Alt etiketini kullanmayı göz ardı etmeyelim.
Hidden Text : Gizli metinlerdir.Sitenin fonuyla aynı yazılmış yazılar kullanıcı tarafından fark edilemesede Google botları tarafından okunabilmektedir.Aslında SEO açısından olumlu etki yaratır lakin yakalanmadığınız taktirde.Yasaktırlar ve cezası vardır.
Robots.txt : Arama motoru botlarının site üzerinde erişim yetkilerinin bulunduğu dosyadır.Ana dizinde bulunur.Mesela arama motoru sonuçlarında olmasını istemediğimiz sayfaları bu dosyada ayarlayabiliriz.
Sitemap : Sitedeki tüm sayfaların belirli bir hiyerarşide listelendiği sayfadır.XML tabanlı olması tercih edilmelidir.SEO açısından oldukça önemlidir.
Dofollow : Link yapısına dahil olan bir formattır.Bu format pagerank algoritmasında yer almakta ve dofollow olarak verilen linklerin pagerank hesaplamasına dahil olmasını sağlamakta.Dofollow kullanımı linklere nofollow formatını eklememekle mümkün olmaktadır.Nofollow kullanılmayan tüm link yapıları dofollow yapıda kabul edilmektedirler.
Nofollow : Sitenizdeki linlerin pagerank sistemine katılmasını engellemekte ve bu sayede sitede verilen linkteki sitenin pagerank değerinizden faylanması kesilmektedir.SEO açısından güven problemi yaşanan linkler için kullanılması uygun gözükmektedir.Örnek olarak, sitenize yapılan yorumlarda kullanıcılardan alınan bilgiler neticesinde web adresleride alınmaktadır.Eğer yorum listesinde alınan bu web adresleri gösteriliyorsa, bu siteleri tanımadığınızdan dolayı Google ve SEO açısından nofollow yapmanız sizin açınızdan daha güvenlidir.Bu sayede Google pagerank değerindeki sonuçları daha güvenli hale getirmeyi amaçlamış, lakin Google caffeine sisteminden dolayı etkisini yitiren pagerank değeri beraberinde nofollow formatının da önemini kaybetmesine neden olmuştur.
Cloaking : Sitenize gelen ziyaretçilerin, normal ziyaretçi mi yoksa arama motoru botu mu? ayrımını yapmak için ve eğer arama motoru botuysa gerekli ayarlanan sayfaların gösterilmesi için yapılandırılan yöntemdir.SEO açısından etik değildir ve cezası bulunmaktadır.Bunun gibi aldatıcı yöntemler geçici etkinlik kazandırır ve kısa zamanda geri dönüşü olmayan cezaya tabi tutulabilirsiniz.
Content : İçerik anlamını taşımaktadır.Sitede yer alan metinsel ifadeleri temsil eder.Unutmayalım ki, içeriğin özgün olması SEO açısından en önemli konulardan birisidir.
Dynamic Content : Dinamik olarak içerik eklenebilen ya da güncellenebilen demektir.HTML olarak kodlanmış bir site Statik olarak tabir edilirken, Asp.NET ya da Php gibi programlama dilleriyle kodlanmış siteler Dinamik olarak nitelendirilmektedir.
Duplicate Content : Kopya içerik denmektedir.Genellikle internet literatüründe alıntı olarak bilinir.Eğer bir sitenin bütün sayfalarında aynı içerik ya da farklı sitelerde aynı içerikten bulunuyorsa bu terimle nitelendirilir.SEO açısından kopya içerik olumsuz etkiler.İçeriğin ilk yayıncısı bu durumdan etkilenmemektedir.
Google Toolbar : Farklı tarayıcılara eklenti olarak yüklenebilen, Google tarafından oluşturulmuş bir araç çubuğudur.Google, bu araç çubuğunu kullanan ziyaretçilerin girdiği siteleri arama motoru sağlığı için analiz eder ve ziyaretçilerede çeşitli verileri listeler.(Pagerank, Backlink, Index gibi..)
Heading Tags :Html dilinde olan başlık(Örn :<h1>) etiketleridir.SEO için önemlidir.Önemli bir dipnot belirtmek gerekirse, SEO gözünde</h1>
<h1>etiketi</h1>
<h4>etiketinden daha değerlidir.Yani küçük rakamlı olan daha önemlidir.Büyük rakamlar alt başlık çağrıştırmaktadır.Heading içerisinde bulunan kelimeler SEO açısından oldukça önemli olduğundan dolayı uzun olması fayda sağlamaktadır.

Cookie : Web siteleri tarafından ziyaretçilerin bilgisayarına bırakılan bilgi dosyasıdır.Bu dosya sayesinde web sitesi ziyaretçilere ait istediği bilgileri tutar ve o ziyaretçi siteye her bağlandığı vakit sistem tarafından otomatik olarak tanınmaktadır.Tabi haliyle her sunucu kendisine ait oluşturulmuş olan Cookie bilgilerine erişim sağlayabilir.
Crawler : Arama motoru botları için kullanılan diğer bir terimdir.
CSS : Açılımı Cascading Style Sheets‘dir.HTML dilini daha görsel haline getirmek için oluşturulmuş bir tasarım kodlaması denilebilir.CSS dosyaları harici bir CSS kaynağı üzerinden çağırılması SEO açısından oldukça önemli bir etkendir.Aynı zamanda kullanılan CSS dosyasının mümkün olduğunca az olması SEO açısından dikkate alınır.
JS : Client tabanlı programların bulunduğu JavaScript dosyalarının kısalma adıdır.Harici bir JavaScript dosyasının ve az olmasının SEO açısından önemi oldukça yüksektir.
Doorway Page : Cloaking ile birlikte kullanılmaktadır.Cloaking ziyaretçileri ve arama motorlarını tespit ederek istenilen sayfalara yönlendirme tekniğidir.Doorway Page ise bu iki farklı ziyaret için farklı sayfalar oluşturma tekniğidir.Normal ziyaretçiler için SEO açısından bakımsız bir sayfa sunulurken, arama motorları botları için SEO bakımlı sayfalar oluşturulmaktadır.Türkçe olarak “Köprü Sayfalar” olarak da nitelendirilebilir.SEO açısından olumsuz bir durumdur.Eğer ki bu tarz sayfaları yakalayabilirseniz, sizin sitenizin SEO’daki hak ettiği değeri bulması için Google’a ihbar etmeyi unutmayınız.

Evet bu makalemizin sonuna gelmiş bulunmaktayız.Sanırım bütün SEO terimlerini bu yazımda sizlere bildirmiş bulunmaktayım.Faydalanmanız dileğiyle..

İyi çalışmalar..

Yardımcı Kaynak : Gülten, Kaan (2012), Uzmanından SEO (Yayınlandığı Yer: dikeyeksen).

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

3 Cevaplar

 1. Ferit dedi ki:

  Merhaba kolay gelsin size sorma istediğim bir sorum var. Web sitemde kopya olmayan bir yazı yazdım. Bu yazıdan bir kaç kısmını yeni yazdığım yazıda kullanırsam etkileşim olarak sorun yaşarmıyım. Kopya yazı olur mu. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

  • Gençay dedi ki:

   Merhaba,

   Sayfalar açısından direkt içerik kullanımından ziyade sayfalar arası küçük alıntı eşliğinde bir referans tanımlaması yapmak iç seo açısından daha elverişlidir diye biliyorum.

 1. 28 Ekim 2017

  … [Trackback]

  […] Find More Informations here: gencayyildiz.com/blog/seo-terimleri/ […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.