Derinlemesine yazılım eğitimleri için kanalımı takip edebilirsiniz...

Azure Functions Serisi #3 – Visual Studio İle Azure Function Oluşturmak

Merhaba,

Bu içeriğimizde Visual Studio IDE’si ile nasıl Azure Function oluşturulur adım adım inceleyeceğiz.

Başlarken

Visual Studio’da Azure Function oluşturabilmek için ilk olarak ihtiyacımız olan Azure Development Tool ve Microsoft Azure Storage Explorer toollarını inceleyiniz ve kurulumlarını gerçekleştiriniz.

Azure Function Oluşturma

Visual Studio ile Azure Function oluşturabilmek için gerekli toolları yükledikten sonra aşağıdaki adımları sırasıyla gerçekleştiriniz;

 • Adım 1
  Azure Functions Serisi #3 - Visual Studio İle Azure Function Oluşturmak
  Visual Studio editörünü açınız ve yeni bir proje oluştururken ‘Azure Functions’ template’ini seçiniz ve ‘Next’ butonuna tıklayınız.
   
   
   
 • Adım 2
  Azure Functions Serisi #3 - Visual Studio İle Azure Function Oluşturmak
  Proje ve solution ismini giriniz, lokasyonunu belirleyiniz ve ‘Create’ butonuna basınız.
   
   
   
   
 • Adım 3
  Azure Functions Serisi #3 - Visual Studio İle Azure Function Oluşturmak
  Proje ismini belirledikten sonra karşınıza yandaki gibi trigger türleri gelecektir. Bu triggerların ne olduğuna ve ne amaca hizmet ettiğine dair açıklamaları sonraki makalelerimizde detaylarıyla yapacağımızdan dolayı şimdilik bu konuyu es geçiyor ve sadece Visual Studio ile bir function oluşturmaya odaklanarak genellikle kullanacağımız ‘Http trigger’ı seçerek ‘Create’ butonuna tıklıyor ve konumuza devam ediyoruz.
 • Adım 4
  Azure Functions Serisi #3 - Visual Studio İle Azure Function Oluşturmak
  Oluşan projenin kaynak dosyalarına göz atarsanız eğer yazı dizimizin sonraki makalelerinde detaylandıracağımız birçok dosyanın yanında ‘Function1.cs’ isimli dosya göreceksiniz. Bu dosya içerisinde function’ı barındıran malum C# dosyasıdır. Bir Azure Function projesi içerisinde istenildiği kadar function oluşturulabilir. Bunu da yazı serimiz ileriki süreçlerinde tam teferruatlı anlamış ve görmüş olacaksınız.

  Azure Functions Serisi #3 - Visual Studio İle Azure Function Oluşturmak
  İlgili dosyayı açtığınız zaman yandaki görüntüde olduğu gibi ‘Run’ metoduyla karşılacaksınız. Tabi… Esasında içeriğimiz bu noktaya kadar makuldür lakin bizler konumuzun sınırlarını bir nebze aşarak birkaç tanımlama yaparak sonraki içeriklere yatırımda bulunalım istiyorum.

  ‘Run’ metodu, yapısal olarak farklı isimlerde de tanımlanabilir bir metottur. Bunda bir mahzur yoktur. Bir metodun Azure açısından function olduğunu bildirebilmek için ‘FunctionName’ attribute’u ile işaretlenmesi gerekmektedir. İlgili metodun, yapılan isteği yakalayarak bizlere getirecek olan ‘HttpRequest’ türünden ‘req’ parametresine göz atarsanız eğer ‘HttpTrigger’ attribute’u ile işaretlenerek ne türden bir trigget olduğunu, hangi HTTP fonksiyonlarıyla tetiklenebildiğini vs. ayarlayabilmekteyiz. Metodun gövdesinde ise örnek amaçlı loglamalar, query string’den değer okumalar vs. yapılmakta ve nihai olarak geriye bir mesaj döndürülerek kullanıcı bilgilendirilmektedir.

 • Adım 5
  Tüm bu işlemler neticesinde test amaçlı ilgili projeyi derleyip, çalıştırınız. Azure Function uygulamasının local’de çalışabilmesi için ‘Azure Function Core Tool’un yüklenmesi gerekmektedir. Bu tool ‘Azure Development Tool’ ile otomatik olarak yüklenmiş olacaktır. Dolayısıyla bu noktaya kadar geldiyseniz eğer gönül rahatlığıyla ilgili projeyi local’de çalıştırabilirsiniz.
  Azure Functions Serisi #3 - Visual Studio İle Azure Function OluşturmakUygulamayı çalıştırdığınızda yukarıdaki ekran görüntüsünde görüldüğü üzere bir console eşliğinde Azure Function ayağa kalkacak ve en altta function’ı tetikleyebileceğimiz endpoint’te bizlere sunulmuş olacaktır.
 • Adım 6
  Verilen endpoint’e herhangi bir tarayıcı yahut Postman üzerinden istekte bulunmanız çalışıp çalışmadığını doğrulamanız için yeterli olacaktır.
  Azure Functions Serisi #3 - Visual Studio İle Azure Function Oluşturmak

Evet… Böylece Azure Function’ın Visual Studio editöründe nasıl oluşturulduğunu incelemiş olduk.

İlgilenenlerin faydalanması dileğiyle…
Sonraki yazılarımda görüşmek üzere…
İyi çalışmalar…

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

2 Cevaplar

 1. 03 Ağustos 2020

  […] Azure Functions Serisi #3 – Visual Studio İle Azure Function Oluşturmak […]

 2. 03 Ağustos 2020

  […] içeriğimizde de bir önceki Visual Studio İle Azure Function Oluşturmak başlıklı makaleye nazaran Visual Studio Code ile Azure Function oluşturmayı […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir