Derinlemesine yazılım eğitimleri için kanalımı takip edebilirsiniz...

Azure Functions Serisi #4 – Visual Studio Code İle Azure Function Oluşturmak

Merhaba,

Bu içeriğimizde de bir önceki Visual Studio İle Azure Function Oluşturmak başlıklı makaleye nazaran Visual Studio Code ile Azure Function oluşturmayı inceleyeceğiz.

Başlarken

Visual Studio Code ile Azure Function oluşturabilmek için biri zorunlu biri opsiyonel olmak üzere aşağıdaki iki eklentinin ilgili editöre yüklenmesi gerekmektedir.

 1. Azure Function Extension(Zorunlu)
  Azure Functions Serisi #4 – Visual Studio Code İle Azure Function Oluşturmak
 2. Azure Storage Extension(Zorunlu Değil)

Azure Function Oluşturma

İlgili extension’ları yükledikten sonra Visual Studio Code’u kullanarak Azure Function oluşturabilmek için aşağıdaki adımları sırasıyla gerçekleştiriniz;

 • Adım 1
  Azure Functions Serisi #4 – Visual Studio Code İle Azure Function OluşturmakVisual Studio’da Azure sekmesine geliniz ve ‘FUNCTIONS’ kısmında gerekli oturum doğrulama işlemlerini gerçekleştiriniz. Ardından yine ‘FUNCTIONS’ kısmında yandaki görüntüde vurgulanan yıldırım sekmesine tıklayınız.

 

 

 • Adım 2
  Azure Functions Serisi #4 – Visual Studio Code İle Azure Function Oluşturmakİlgili dizinde bir Function projesinin olmadığını vurgulayan pencereyle karşılaşacaksınız. Yeni bir proje oluşturulması için ‘Yes’ butonuna tıklayınız.

 

 

 • Adım 3
  Azure Functions Serisi #4 – Visual Studio Code İle Azure Function OluşturmakAzure Functions, birden fazla dil desteğine sahip olan bir servis olduğu için function projesinin hangi dil esasında olacağını belirtiniz.

 

 

 

 

 • Adım 4
  Azure Functions Serisi #4 – Visual Studio Code İle Azure Function OluşturmakArdından oluşturulacak function’ın hangi trigger türünden olacağını seçiniz. Bizler trigger türlerini yazı dizimizin devamında detaylı inceleyeceğimizden dolayı şimdilik genel kullanıldığını ifade edebileceğimiz ‘HttpTrigger’ı seçerek yolumuza devam edelim.

 

 

 

 

 • Adım 5
  Azure Functions Serisi #4 – Visual Studio Code İle Azure Function OluşturmakOluşturulacak projeye isim veriniz.

 

 

 • Adım 6
  Azure Functions Serisi #4 – Visual Studio Code İle Azure Function OluşturmakKullanılacak namespace ismini de belirtiniz.

 

 • Adım 7
  Azure Functions Serisi #4 – Visual Studio Code İle Azure Function OluşturmakOluşturulacak function’ın Access Rights(Erişim Hakları/Seviyesi) değerini ‘Function’ olarak giriniz. Bu değerin ne olduğunu daha sonraki içeriklerimizde anlamlandıracağız.

 

 

 • Adım 8
  Azure Functions Serisi #4 – Visual Studio Code İle Azure Function OluşturmakTüm bu işlemler neticesinde function oluşturulmuş olacaktır. Dikkat ederseniz eğer oluşturulan function’ın dependency’leri yüklü olmadan inşa edildiği için kütüphaneleri tanıyamamakta ve hata vermektedir. Eğer ki kütüphanelerin hızlı bir şekilde yüklenmesini istiyorsanız sağ alttaki ‘Notifications’ penceresinde çıkanAzure Functions Serisi #4 – Visual Studio Code İle Azure Function Oluşturmak yandaki mesaja ‘Restore’ demeniz yeterlidir.

 

 

 • Adım 9
  Artık oluşturulan bu function’ın test amaçlı local’da ayağa kaldırılabilmesi için ‘Azure Functions Core Tools‘unun yüklenmesi gerekmektedir. Bunun için ister buraya tıklayarak ilgili tool’u indirebilir, isterseniz de Visual Studio Code’da ‘F5’ tuşuna basarak çıkan pencerede ‘Install’ butonuna tıklayarak yüklenmesini sağlayabilirsiniz.
 • Adım 10
  Velhasıl kelam en nihayetinde ‘F5’ tuşuna basarak function’ı ayağa kaldırabilir ve terminal üzerinden verdiği endpoint’e istek yaparak test edebilirsiniz.
  Azure Functions Serisi #4 – Visual Studio Code İle Azure Function Oluşturmak

İlgilenenlerin faydalanması dileğiyle…
Sonraki yazılarımda görüşmek üzere…
İyi çalışmalar…

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Cevap

 1. 03 Ağustos 2020

  […] Azure Functions Serisi #4 – Visual Studio Code İle Azure Function Oluşturmak […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir